Wydział Fizyki UwB zaprasza na wykład o obserwacji fal grawitacyjnych

Data: 28.02.2023
Miejsce wydarzenia: Wydział Fizyki UwB przy ul. Ciołkowskiego, sala 2011

W ramach konwersatorium Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku we wtorek, 28 lutego prof. Massimo Tinto (Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais (INPE), Brazylia & Jet Propulsion Laboratory (JPL), USA) wygłosi wykład o obserwacji fal grawitacyjnych pt. Gravitational Wave Observations with Space-Based Interferometers.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 13.15 w sali 2011 Wydziału Fizyki przy ul. Ciołkowskiego. Wykład zostanie wygłoszony w języku angielskim.

Streszczenie: Pierwsza bezpośrednia obserwacja fal grawitacyjnych dokonana przez obserwatorium LIGO w lutym 2016 roku stanowi historyczny moment o ogromnym znaczeniu, być może porównywalnym z wczesnymi obserwacjami astronomicznymi dokonanymi w 1610 roku przez Galileusza. Bardzo podobnie jak wówczas Galileusz, obecnie zaczęliśmy badać możliwości nowych narzędzi obserwacyjnych, które obiecują odsłonić tajemnice Wszechświata niedostępne żadnymi innymi sposobami. Era astronomii fal grawitacyjnych wreszcie się rozpoczęła!
Chociaż detektory naziemne mogą skutecznie poszukiwać szerokiej gamy fal grawitacyjnych o częstotliwości w paśmie od około 50 Hz do kilkuset Hz, to jednak poniżej 50 Hz ich czułość staje się ograniczona przez gwałtownie rosnące szumy sejsmiczne i związane z fluktuacjami pola grawitacyjnego. Ponieważ oczekuje się, że w obszarze częstotliwości milihercowych można znaleźć wiele różnych źródeł fal grawitacyjnych, detektory kosmiczne opracowywane w Europie, Stanach Zjednoczonych i Chinach uzyskają na początku następnej dekady dostęp do tego obszaru częstotliwości. Wykład zawiera przegląd zasad fizyki leżących u podstaw działania interferometrów kosmicznych wraz z opisem rodzajów fal grawitacyjnych, które mają być przez nie obserwowane.