Wydział Stosunków Międzynarodowych UwB otrzymał uprawnienia do doktoryzowania i habilitowania

prof. UwB Adam Bartnicki

Wydział Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia doktora i stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie stosunki międzynarodowe. Uprawnienia przyznała Rada Doskonałości Naukowej. – Są potwierdzeniem i docenieniem naszych osiągnięć naukowych – mówi dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych, dr hab. Adam Bartnicki, prof. UwB.

Decyzja została wydana 25 czerwca 2024 roku na wniosek Uniwersytetu w Białymstoku. Prezydium Rady Doskonałości Naukowej przyznało uprawnienia do doktoryzowania i habilitowania jednogłośnie (podczas tajnego głosowania 14 głosów było za, 0 głosów przeciw i 0 wstrzymujących się).

- Nasz wydział jest młody, ale postanowiliśmy się poddać weryfikacji, by poznać własną wartość. Dzięki nadanym uprawnieniom awansowaliśmy do pierwszej ligi wydziałów stosunków międzynarodowych. Jest to potwierdzenie bardzo wysokich kompetencji kadry naukowej i wysokiej jakości badań prowadzonych w dyscyplinie. Jest to również bardzo dobra wiadomość dla Uniwersytetu w Białymstoku, jak i potencjalnych studentów, którzy otrzymali gwarancję, że mogą studiować na jednym z najlepszych wydziałów. Droga na szczyt zajęła nam niewiele czasu, a teraz troską moją - jako dziekana - i całego zespołu WSM, jest utrzymanie się na tym najwyższym poziomie – mówi prof. UwB Adam Bartnicki.

Wydział Stosunków Międzynarodowych to najmłodsza jednostka Uniwersytetu w Białymstoku. Powstał 1 września 2023 roku, w wyniku podziału Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych. Składa się z trzech katedr: Amerykanistyki i Dyplomacji, Badań Wschodnich i Międzynarodowych Stosunków Politycznych oraz Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa. W swojej ofercie ma nowoczesny kierunek: stosunki międzynarodowe.

Uniwersytet w Białymstoku posiada 14 uprawnień do nadawania stopnia doktora i 8 uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego w następujących dyscyplinach: biologia, chemia, ekonomia i finanse, językoznawstwo, literaturoznawstwo, fizyka, historia, socjologia, filozofia, pedagogika, prawo, stosunki międzynarodowe, matematyka i informatyka.

Rada Doskonałości Naukowej przyznaje uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego na wniosek np. uczelni, instytutu badawczego, czy instytutu PAN. Wniosek może złożyć podmiot, który spełnia łącznie następujące warunki: zatrudnia co najmniej 12 pracowników, prowadzi działalność naukową i posiada osiągnięcia naukowe w danej dyscyplinie, a także posiada kategorię naukową A+, A albo B+ we wskazanej dyscyplinie.