Wykorzystanie technik obliczeniowych w nauce. Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe UwB zaprasza na sesję

serwery
Data: 26.06.2023
Miejsce wydarzenia: Instytut Informatyki, kampus UwB przy ul. Ciołkowskiego
Godzina: 10:00 - 15:00

Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe (UCO) Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem technik obliczeniowych i narzędzi informatycznych w nauce, technice i w praktyce do udziału w corocznej Sesji Sprawozdawczej. O wynikach swoich badań opowie kilkunastu naukowców reprezentujących różne dyscypliny.

Z infrastruktury UCO korzystają badacze z Uniwersytetu w Białymstoku oraz ich współpracownicy zajmujący się fizyką, chemią, biologią, informatyką, ale również naukami społecznymi i zagadnieniami znajdującymi się na przecięciu wielu dyscyplin – takimi jak na przykład zastosowania sztucznej inteligencji w naukach biomedycznych. Badają oni zjawiska na poziomach atomowych, molekularnych, organizmów czy nawet całego wszechświata. W ramach corocznych Sesji Sprawozdawczych naukowcy prezentują wyniki tych badań w sposób przystępny i zrozumiały również dla niespecjalistów.

W trakcie tegorocznej sesji zaplanowanych jest 14 prezentacji. Dotyczą fizyki niskich temperatur i fizyki magnetyków, zastosowań fizyki w medycynie, wykorzystania metod modelowania molekularnego i metod sztucznej inteligencji do badania podstaw molekularnych nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych, badania powiązań składu mikrobiomu jelitowego ze stanem zdrowia, informatycznego badania podstaw matematyki, zastosowania sztucznej inteligencji do kontroli jakości produkcji i wielkoskalowych symulacji w naukach społecznych.

Sesja odbędzie się w poniedziałek, 26 czerwca, w sali 2001 (I piętro) w siedzibie Wydziału Matematyki oraz Instytutu  Informatyki w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego, w godzinach 10-15. Wstęp jest wolny.