Wystartowała tegoroczna akcja „Studiuj z UwB”. W uniwersyteckim kampusie gościliśmy 44 uczniów z Wilna

22.09.2023

Wizyta w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym, kosmiczne seanse w Planetarium, spotkanie w Bibliotece Uniwersyteckiej, czy wykład o zarządzaniu czasem – m.in. na takie atrakcje mogli liczyć uczniowie Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie, którzy w czwartek, 21 września 2023 r. odwiedzili Uniwersytet w Białymstoku w ramach akcji „Studiuj z UwB”.

- Wiemy, że jest Filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie i bardzo się z tego cieszymy, ale chcieliśmy, żeby nasi uczniowie zobaczyli, jak uczelnia funkcjonuje w Polsce. Stąd nasza wizyta w Białymstoku. Liczymy też na nawiązanie współpracy – mówiła Łucja Kołpak, zastępca dyrektora polskojęzycznego Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie, która gościła w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku razem z 44 uczniami tej szkoły.

Wizyta została zorganizowana w ramach akcji „Studiuj z UwB”, która po wakacyjnej przerwie ruszyła ponownie. Podobnie jak podczas ubiegłorocznych spotkań, ciekawych i naukowych atrakcji nie brakowało.

Młodzież z Wilna wzięła udział w edukacyjnym spacerze po Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym, a także zapoznała się ze zbiorami Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia. W programie wizyty były też  kosmiczne seanse w Planetarium UwB oraz spotkanie z przedstawicielami Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji, którzy przedstawili uczniom edukacyjną ofertę UwB.

Młodzi ludzie mieli też okazję uczestniczyć w interaktywnym wykładzie pt. „Zarządzanie czasem”, który w kampusowej auli poprowadził dr Mariusz Citkowski, zastępca dyrektora Instytutu Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku.

- Jestem po praz pierwszy na Uniwersytecie w Białymstoku i wrażenia są bardzo dobre. To miejsce prezentuje się bardzo nowocześnie: i sale wykładowe, i wystawa przyrodnicza,  i planetarium. Widać, że jest w czym wybierać – podkreślała Alicja Rosowska, nauczycielka języka polskiego w wileńskim gimnazjum.

Z wizyty na Uniwersytecie w Białymstoku zadowoleni byli też uczniowie.

- Jesteśmy w 11 klasie, do zakończenia szkoły zostały nam dwa lata. To ten czas, żeby zacząć rozglądać się za studiami. Osobiście myślę o nauce w Polsce, a może jeszcze dalej – mówiła Dominika Sztura, uczennica Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie

- Ja też zastanawiam się nad studiami w Polsce, także Białymstoku. Widzę tu perspektywy, dużym plusem jest też odległość. Interesuje mnie przede wszystkim kierunek prawo – powiedział jej kolega Dominik Wołkanowski. Przyznał, że to jego kolejna wizyta w Białymstoku, ale pierwsza na UwB. – Jest bardzo miło, panuje fajna atmosfera.

Akcję „Studiuj z UwB” koordynuje Dział Promocji UwB. Szkoły zainteresowane współpracą prosimy o kontakt mailowy: k.zagloba@uwb.edu.pl.

Więcej informacji na temat akcji „Studiuj z UwB” można znaleźć na stronie https://szkoly.uwb.edu.pl/