XII Konferencja Komitetu Badań nad Migracjami PAN „Migracje w obliczu wielkich zmian społecznych - wyzwania dla teorii i praktyki”

grafika

Instytut Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku jest w tym roku współorganizatorem XII Konferencji Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk pt. „Migracje w obliczu wielkich zmian społecznych - wyzwania dla teorii i praktyki”, która odbędzie się w dniach 20 - 22 września 2023 roku. Do 18 czerwca trwa nabór propozycji referatów do sesji tematycznych oraz rejestracja na warsztaty metodologiczne.

Tematem przewodnim XII Konferencji Komitetu Badań nad Migracjami PAN będą migracje w obliczu wielkich zmian społecznych. Zamysłem organizatorów jest pogłębiona dyskusja nad procesami migracyjnymi zarówno z perspektywy teoretycznej jak i praktycznej.

Pojęcie zmiany generuje potrzebę analizy procesów migracyjnych zasadniczo na każdym poziomie funkcjonowania życia człowieka - w skali mikro, mezo i makrospołecznej. Zmiana niesie za sobą tworzenie się nowych konstruktów społecznych o charakterze politycznym, ekonomicznym, kulturowym jak i środowiskowym. Konsekwencje tych przeobrażeń można obserwować w społeczeństwach przyjmujących oraz wysyłających. Mobilność ludzka determinuje proces dwustronnej adaptacji (tworzenie się nowych sieci powiązań, przyjmowanie zróżnicowanych strategii migracyjnych), który niejednokrotnie stanowi wyzwanie dla organizacji życia społecznego. Przyjmuje on zróżnicowaną dynamikę oraz odmienny charakter – pozytywny bądź negatywny, w zależności od tego w jakiej grupie społecznej poszczególni aktorzy się znaleźli.

Podczas konferencji interesować nas będą zagadnienia oscylujące wokół zmiany rozumianej jako czynnik, ale też konsekwencja migracji. Zjawiska takie jak wojny, nierówności w dystrybucji dóbr, zmiany klimatyczne prowokują przeobrażenia w sferze indywidualnego i zbiorowego życia społecznego, co przekłada się na rosnącą potrzebę tworzenie się nowych rozwiązań społecznych, politycznych, ekonomicznych i kulturowych. Dochodzi też do pogłębionej rewizji dotychczasowych modeli organizacji społecznej.

Dyskusje prowadzone w czasie konferencji będą poświęcone zagadnieniom lokalnym oraz globalnym, w ujęciu współczesnym i historycznym. Nieodłącznym elementem tegorocznego spotkania będzie również refleksja metodologiczna z zakresu metodologii badań migracyjnych – współczesnych trendów oraz wyzwań na gruncie jakościowym i ilościowym.

Termin: 20-22.09.2023

Miejsce: Uniwersytet w Białymstoku, Instytut Socjologii, Wydział Fizyki, Wydział Matematyki, ul. Konstantego Ciołkowskiego 1L, 1M, 15-245 Białystok, Muzeum Pamięci Sybiru, Węglowa 1 Białystok

Organizatorzy: Komitet Badań nad Migracjami PAN, Instytut Socjologii UwB, Laboratorium Terra Diversa IS, UwB, Muzeum Pamięci Sybiru

Rejestracja dostępna jest pod adresem: https://tdlab.uwb.edu.pl/rejestracja