Za nami Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Pedagogika integralna"

Konferencja "Pedagogika integralna"

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Pedagogika integralna” miała miejsce 10 czerwca 2024 roku i rozpoczęła się Sekcją Młodych Naukowców, podczas której prelegenci z różnych uczelni w Polsce, w tym z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademii Łomżyńskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaprezentowali swoje referaty na temat integralności w wychowaniu. Podczas sekcji swoje referaty wygłosili także członkowie Koła KSM: Agnieszka Gronostajska, Anna Replin, Joanna Lewandowska oraz Emilia Wasilewska.

Drugą część konferencji otworzyła krótka pantomima przedstawiona przez Koło Naukowe Edukacji Artystycznej, która artystycznie przedstawiła temat pedagogiki integralnej. Następnie prof. dr hab. Elwira Kryńska i dr Łukasz Kalisz z Katedry Historii i Teorii Wychowania wprowadzili zebranych w tematykę konferencji, zaś dziekan Wydziału Nauk o Edukacji prof. dr hab. Mirosław Sobecki uroczyście zainaugurował obrady konferencyjne. Centralnym punktem tej części konferencji było wystąpienie ks. dr. Marka Dziewieckiego. Jego wykład pt. „Wychowywać integralnie, czyli kochać i wymagać” był pełen inspirujących myśli o znaczeniu miłości i samodyscypliny w procesie wychowania. Po wykładzie nastąpiła debata z udziałem naszego gościa i publiczności, którą moderowała Pani Emilia Wasilewska, członek Koła KSM.

Zwieńczeniem konferencji był kolejny wykład ks. dr. Marka Dziewieckiego pt. „Chcę być wolnym i szczęśliwym, ale te emocje… Dojrzałe rozumienie i kierowanie emocjami warunkiem wolności”, który skupił się na dojrzałym rozumieniu i zarządzaniu emocjami, aby osiągnąć wolność osobistą. Po wykładzie miała miejsce krótka debata prowadzona przez małżeństwo Danutę i Grzegorza Drozdowskich.

Konferencja wzbudziła ogromne zainteresowanie zarówno wśród studentów, jak i pracowników Uniwersytetu oraz gości z zewnątrz. Tematyka codziennych problemów i profesjonalne podejście ks. dr. Marka Dziewieckiego do przedstawianych zagadnień  przyciągnęły blisko 500 uczestników, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na tego typu wydarzenia. Oba wykłady zostały nagrane i opublikowane na Kanale YouTube Koła KSM.