Moc wrażeń i atrakcji - czyli Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki na Uniwersytecie w Białymstoku

Pokazy, eksperymenty, spektakle, wystawy, warsztaty, wykłady, konkursy, spotkania – tak bogatą i różnorodną ofertę przygotował Uniwersytet w Białymstoku na XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Skorzystali z niej wszyscy pasjonaci nauki: ci najmłodsi, i ci nieco starsi. Szczególnie bogaty w wydarzenia był piątek, 13 maja. To Dzień UwB w ramach PFNiS.

Atrakcje dla festiwalowych gości przygotowały wszystkie wydziały i instytuty oraz pozostałe jednostki Uniwersytetu w Białymstoku. Każdy, niezależnie od wieku, mógł znaleźć coś dla siebie. Dlatego uczelnię odwiedziło bardzo wiele osób, a dominowali uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Można było zajrzeć np. do chemicznego laboratorium albo do galerii strojów historycznych, poznać historię sera w dziejach ludzkości (z degustacją włącznie), zobaczyć symulację rozprawy sądowej, dowiedzieć się jak wiele tajemnic kryją odciski palców lub zaprzyjaźnić się z wężem lub jaszczurką.

Chętni zmierzyli się z zadaniami matematycznymi z różnych stron świata, poznali historię gier komputerowych, zwiedzili serwerownię superkomputera UwB, wzięli udział w podróży po Układzie Słonecznym albo w szkoleniu: od pomysłu do własnej firmy.

Otwarte zostały wystawy, np. "Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej" w Uniwersyteckim Centrum Kultury, nie zabrakło spotkań z ciekawymi ludźmi. O kosmicznej rewolucji opowiadał Karol Wójcicki, pasjonat i popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Z kolei Lech Pilecki białostocki przedsiębiorca i podróżnik mówił o swojej kolekcji dzwonków z całego świata. Jej dużą część (ok. 8 tysięcy dzwonków) można obejrzeć w kampusie UwB.

13 maja w siedzibach jednostek UwB pojawiły się również stoiska rekrutacyjne. Zainteresowani uczniowie, w tym tegoroczni maturzyści mogli poznać ofertę UwB, zasady rekrutacji i możliwości rozwoju na największej podlaskiej uczelni.

Tegoroczny Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki przygotowało 12 podlaskich uczelni oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Jego hasłem jest motto Alberta Einsteina: "Przyszłość należy do wyobraźni".