UwB w kolejnym światowym rankingu CWUR

Uniwersytet w Białymstoku po raz kolejny odnotowany został w rankingu przygotowanym przez Center for World University Rankings (CWUR). Zestawienie obejmuje 2000 najlepszych instytucji naukowych na świecie (spośród 19 788 ocenianych). Największa podlaska uczelnia znalazła się na 1795. pozycji (pod względem naukowym – na 1728.)

Rankingi CWUR publikowane są od 2012 roku. Ich twórcy biorą pod uwagę m.in. jakość edukacji i wyniki badań (liczba prac naukowych, publikacji w prestiżowych czasopismach czy cytowania). W tegorocznym zestawieniu znalazło się 40 instytucji z Polski (uniwersytetów, politechnik, uniwersytetów medycznych, instytutów PAN). UwB zajął wśród nich 35. miejsce, a wśród uniwersytetów - 12.

Wyniki rankingu można znaleźć na stronie internetowej Center for World University Rankings.

To nie pierwsze światowe zestawienie, w którym znalazł się Uniwersytet w Białymstoku. W maju 2021 r. UwB jako jedyna podlaska uczelnia znalazł się w prestiżowym gronie 25 polskich uczelni akademickich odnotowanych w corocznym rankingu dyscyplin naukowych (Global Ranking of Academic Subjects  - GRAS), w dyscyplinie: fizyka. W czerwcu 2021 Uniwersytet w Białymstoku został odnotowany w innym ważnym światowym rankingu najlepszych uczelni - QS World University Rankings. Był jedną z 19 w Polsce i jedyną w województwie podlaskim uczelnią ujętą w tym zestawieniu.

Źródło grafiki: https://cwur.org/