Badaczka w UwB we władzach Komitetu Chemii Polskiej Akademii Nauk

18.10.2024
prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz

Prof. dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku  została wybrana do prezydium Komitetu Chemii PAN na kadencję 2024-2028. Przez ostatnie osiem lat naukowczyni zasiadała w Komitecie Chemii Analitycznej PAN, gdzie pełniła funkcję wiceprzewodniczącej.

Prof. dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz jest kierownikiem Katedry Chemii Analitycznej i Nieorganicznej na Wydziale Chemii UwB. Jej zainteresowania naukowe obejmują m.in. szeroko pojętą chemię analityczną, czy badania dotyczące losów metali i nanocząstek w środowisku oraz ich oddziaływania z mikroorganizmami oraz roślinami jadalnymi. Od kilku lat jest w gronie najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności ich prac naukowych – Ranking Top 2%.

Komitet Chemii PAN został powołany w 1954 roku i działa przy Wydziale III PAN – Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi. Jego działania są ukierunkowane na podejmowanie działań służących rozwojowi dyscypliny nauki chemiczne w Polsce poprzez m.in. sprawowanie funkcji ciała opiniodawczego i konsultacyjnego, opracowywanie opinii, stanowisk, czy ekspertyz, organizację i współorganizację wykładów, debat, dyskusji, konferencji oraz popularyzację i upowszechnianie nauk chemicznych. KCh PAN pełni dodatkowo funkcję Komitetu Narodowego PAN ds. współpracy z Międzynarodową Unią Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC).

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.