Festiwalowo, piknikowo. Naukowy weekend z Uniwersytetem w Białymstoku

Data wydarzenia 07-06-2018

To będzie weekend pełen świetnej naukowej zabawy przygotowanej przez pracowników i studentów Uniwersytetu w Białymstoku! W piątek wydziały i inne jednostki największej podlaskiej uczelni otworzą swe podwoje w ramach XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W sobotę UwB zaprezentuje się podczas festiwalowego Rodzinnego Pikniku Naukowego na Stadionie Miejskim w Białymstoku, a także podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.    

Niektóre jednostki uniwersytetu zaprosiły do siebie festiwalowych gości już w czwartek, 7 czerwca. Np. Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe umożliwiło zwiedzanie swojej serwerowni, Uniwersyteckie Centrum Kultury zorganizowało warsztaty audiodeskrypcji, wileński wydział UwB przygotował prezentację o Podlasiu, matematycy opowiadali o związkach królowej nauk z psychologią i kryminologią, a pedagodzy pokazywali zabawy muzyczno-ruchowe.

Zdecydowana większość atrakcji przygotowanych przez UwB czeka jednak na miłośników nauki i sztuki w piątek, 8 czerwca – to kilkadziesiąt różnych propozycji: od gier i zabaw po zajęcia laboratoryjne i wykłady. W gościnie u chemików można będzie np. samodzielnie określić pH wybranych produktów spożywczych oraz różnych kosmetyków i środków czystości obecnych w gospodarstwie domowym. Biolodzy pokażą i opowiedzą o bakteriach – tych „dobrych”, i tych „złych”.  Na fizyce można będzie poeksperymentować i posłuchać o fascynującym odkryciu fal grawitacyjnych. Matematycy podpowiedzą, jak zaprzyjaźnić się z rachunkiem prawdopodobieństwa. Wydział Pedagogiki i Psychologii przygotował m.in. muzyczne warsztaty multimedialne. Na Wydziale Ekonomii i Zarządzania można będzie dowiedzieć się czym są klastry i jakie korzyści przynosi współpraca w biznesie. Z kolei Wydział Prawa będzie przekonywał o pożytkach mediacji i przestrzegał przed stalkingiem podczas symulacji rozprawy karnej. Filolodzy zapraszają na warsztaty wymowy angielskiej i wykłady o literaturze.

W ofercie imprez festiwalowych na Uniwersytecie w Białymstoku nie zabrakło też wydarzeń artystycznych. Wydział Pedagogiki i Psychologii przygotował 2 widowiska - spektakl profilaktyczny „Inna Bajka” i przedstawienie „Nienormalna Bajka”, a także Koncert „Młynarski i smaki PRL-u”. Natomiast wieczorem (godz. 18.00) w Uniwersyteckim Centrum Kultury odbędzie się premiera spektaklu „Bieżenki” współtworzonego przez amatorów, którzy zgłosili się do projektu i chcieli podzielić się swoimi wspomnieniami oraz przemyśleniami dotyczącymi historii bieżeństwa.

Na wiele spośród piątkowych imprez wstęp jest wolny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Gdzie i na co można się wybrać – do sprawdzenia na stronie festiwalu, pod adresem http://podlaskifestiwal.pl/.

Okazją do spotkań z nauką na wesoło będzie też sobotni Rodzinny Piknik Naukowy w Białymstoku. Stoisko kryminalistyczne, warsztaty genealogiczne, socjologiczne gry, konkursy ekonomiczne, zabawy z angielskim, a do tego egzotyczne zwierzęta hodowlane na wyciągnięcie ręki, chemiczne i fizyczne doświadczenia, szkoła dawniej i dziś, stare komputery i wirtualna rzeczywistość w okularach VR – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez studentów i pracowników Uniwersytetu w Białymstoku.

Również w sobotę, 9 czerwca 2018 r., największa podlaska uczelnia zaprezentuje się podczas Pikniku Naukowego na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Impreza potrwa od 11.00 do 20.00, a jej hasłem jest ruch. Piknikową ofertę UwB przygotowały 2 wydziały: matematyki i informatyki oraz prawa, we współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, Elte University Budapest oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. W prezentacje zaangażowani będą zarówno pracownicy tych instytucji, jak i studenci oraz uczniowie. Na modelach zaprezentują ruch obiegowy wokół słońca i obrotowy Ziemi oraz wyjaśnią ich konsekwencje. Uczestnicy pikniku dowiedzą się czy kontynenty zawsze wyglądały tak jak teraz, czym są strefy czasowe i czy możliwe, by samolot wyleciał z Hongkongu w czwartek, a przyleciał do San Francisco w środę. Będzie też można oglądać niebo przez okulary VR. Na stoisku UwB będzie również mowa o ruchu na powierzchni Ziemi, a konkretnie o zasadach ruchu drogowego. W ich nauce pomoże specjalna gra, podczas której goście będą wcielać się w kierowców i rozstrzygać drogowe dylematy na przykładzie konkretnych sytuacji. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w quizie.