Wydział Matematyki zaprasza na jubileuszową XL Konferencję Metod Geometrycznych w Fizyce

grafika

W dniach 2-8 lipca, Wydział Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku organizuje w Białowieży jubileuszową XL Konferencję Metod Geometrycznych w Fizyce  (XL Workshop on Geometric Methods in Physics). Ponadto w dniach 26-30 czerwca 2023 roku w Białymstoku odbędzie się szkoła School on Geometry and Physics, skierowana do studentów matematyki lub fizyki starszych lat studiów oraz doktorantów.

Tematyka konferencji dotyczy szeroko pojętych metod geometrycznych w kontekście zastosowań w  fizyce. Są to między innymi takie zagadnienia jak: klasyczna i kwantowa teoria pola, nieprzemienna geometria, nieskończenie wymiarowe grupy, grupy kwantowe, geometria poissonowska i symplektyczna, kwantyzacja, grupoidy i algebroidy Liego, układy całkowalne, algebry operatorowe, teoria reprezentacji.

W ramach tegorocznej Konferencji planowana jest sesja specjalna poświęcona pamięci prof. dra hab. Anatola Odzijewicza, wieloletniego pracownika Uniwersytetu w Białymstoku oraz głównego organizatora Konferencji. A także sesja  "Session on Infinite Dimensional Geometry" realizowana w ramach projektu  Mozart finansowanego przez   Narodowe Centrum Nauki / Austrian Science Fund „Banachowskie grupy Poissona–Liego i układy całkowalne” 2020/01/Y/ST1/00123, oraz sesja poświęcona aspektom równania Yanga-Baxtera: algebraicznym,  analitycznym i zastosowaniom w fizyce matematycznej.

W tym roku w gronie  zaproszonych wykładowców znaleźli się wybitni matematycy i fizycy z całego świata: Anastasia Doikou (Edinburgh), Adam Doliwa (Olsztyn), Sorin Dragomir (Potenza),  Vladimir Dragović (Richardson), László Fehér (Budapest/Szeged),  Janusz Grabowski (Warszawa), John Harnad (Montreal), Jerzy Kijowski (Warszawa), Gandalf Lechner (Erlangen), Douglas Lundholm (Uppsala), Jean-Pierre Magnot (Angers), Giuseppe Marmo (Naples),   John Sipe (Toronto), Jacek Szmigielski (Saskatoon), Leandro Vendramin (Brussels).

Uczestnicy konferencji w czasie tygodniowych obrad będą mieli okazję wysłuchać ponad pięćdziesięciu wykładów oraz zaprezentować osiągnięte przez siebie rezultaty.

Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego jest dr hab. Alina Dobrogowska, prof. UwB, sekretarz naukowy - dr Tomasz Goliński.

Więcej informacji: https://wgmp.uwb.edu.pl