XIII Szkoła Geometrii i Fizyki na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku

26.07.2024
uczestnicy konferencji

W dniach 8-13 lipca 2024 r. na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się konferencja naukowa pt. XIII Szkoła Geometrii i Fizyki” (XIII School on Geometry and Physics). Jej głównym organizatorem była Katedra Fizyki Matematycznej UwB, a przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego - dziekan Wydziału dr hab. Alina Dobrogowska, prof. UwB.

W konferencji wzięło udział 20 naukowców z różnych krajów, m.in. z: Polski, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Francji, Argentyny i Niemiec.

Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się wybitni specjaliści:

• Alexei Bolsinov z Loughborough University w Wielkiej Brytanii,
  • Jerzy Kijowski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie,
  • Gabriel Larotonda z University of Buenos Aires/CONICET w Argentynie,
  • Vladimir Salnikov z La Rochelle University we Francji,
  • Anna Zamojska-Dzienio z Politechniki Warszawskiej.

Zaprezentowali oni w trzygodzinnych cyklach wykładów wybrane aspekty współczesnej oraz szeroko pojętej fizyki matematycznej:

1. Minicourse on Nijenhuis Geometry.
  2. On quantization.
  3. Geometry of infinite dimensional Grassmannians: exponential map and conjugate points.
  4. Generalized geometry in relations to physics and mechanics.
  5. Barycentric algebrasconvexity and order.

XIII Szkoła Geometrii i Fizyki była skierowana do studentów wyższych lat studiów fizyki i matematyki oraz młodych naukowców. Zajęcia odbywały się w budynku Wydziału Matematyki UwB przy ul. Ciołkowskiego 1M, a dla uczestników została zorganizowana uroczysta kolacja.

Abstrakty wykładów można znaleźć na stronie https://wgmp.uwb.edu.pl/.

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.