Za nami wydarzenie wyjątkowe: XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich w Białymstoku (podsumowanie filmowe)

30.09.2024
grafika

Blisko tysiąc naukowców, nauczycieli, studentów i miłośników historii z Polski i z zagranicy zgromadził największy kongres historyczny, który w dniach 17-20 września odbył się w Białymstoku. Dyskusje i panele odbywały się wokół 6 wielkich tematów, a hasłem wiodącym był „Człowiek twórcą historii”. Nie zabrakło też ciekawych wydarzeń towarzyszących i świętowania ważnych rocznic. Organizatorami Zjazdu byli Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Uniwersytet w Białymstoku.

- Jako organizatorzy mamy satysfakcję. Myślę, że zapisaliśmy się dobrze i w historii miasta, regionu i historii naszego Uniwersytetu – podkreśla prof. dr hab. Cezary Kuklo dr h.c. z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Białymstoku.

Zapraszamy do obejrzenia filmowego podsumowania Zjazdu. O kongresie historyków, tematach i panelach, o imprezach towarzyszących, o Uniwersytecie oraz o Białymstoku opowiadają: prof. dr hab. Cezary Kuklo dr h.c. (Uniwersytet w Białymstoku), prof. dr hab. Krzysztof Mikulski - prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. dr hab. Krzysztof Zamorski (Uniwersytet  Jagielloński), prof. dr hab. Robert Litwiński (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), prof. dr hab. Jarosław Kita (Uniwersytet Łódzki) oraz  dr Wojciech Walczak (Uniwersytet w Białymstoku).

- Dla mnie Białystok jest tą częścią Rzeczpospolitej, której zachowała wiele z tego, czym była Rzeczpospolita w czasach nowożytnych, gdy była Rzeczpospolitą Obojga Narodów – podkreśla prof. Krzysztof Zamorski.

Oprócz historyków polskich w kongresie uczestniczyli też naukowcy z zagranicy, którzy zajmują się tematyką  Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród nich był brytyjski historyk prof. Robert I. Frost, który 16 września - dzień przed oficjalnym rozpoczęciem Zjazdu - odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku.

Ważnym wydarzeniem podczas kongresu była także Gala Historyka, zorganizowana z okazji 100-lecia Polskiego Towarzystwa Historycznego. W uroczystości wziął udział m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.

XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Głównym Partnerem Strategicznym Zjazdu było Województwo Podlaskie, a Partnerem Strategicznym Miasto Białystok.

Partnerzy instytucjonalni: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Partnerami medialnymi wydarzenia byli Polska Agencja Prasowa, Polskie Radio Białystok oraz TVP Białystok.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Doskonała Nauka” - wsparcie konferencji naukowych.

Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ z wydarzenia.

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.