Gala Historyka z udziałem przedstawicieli Uniwersytetu w Białymstoku

23.09.2024
Wręczenie nagród podczas Gali Historyka

Podczas XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich odbyła się Gala Historyka zorganizowana z okazji 100-lecia Polskiego Towarzystwa Historycznego. W uroczystości wziął udział m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, wręczono też nagrody im. Joachima Lelewela oraz odznaczenia PTH. Współorganizatorem gali był Uniwersytet w Białymstoku.

Gala odbyła się 18 września br. w Filharmonii Podlaskiej. Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Mariusz Popławski, witając gości, podkreślał, że Białystok w dniach 16-20 września stał się wyjątkowym i szczególnym miejscem dla osób, które zajmują się historią profesjonalnie, jak i dla tych, dla których historia jest pasją. W tym czasie odbyły się trzy wspaniałe uroczystości: wręczenie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku wybitnemu brytyjskiemu badaczowi prof. Robertowi I. Frostowi, XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich w Białymstoku (który organizowany jest co pięć lat) oraz Gala Historyka.

- Bardzo się cieszę, że Uniwersytet w Białymstoku uczestniczy w tych wydarzeniach. Wyrażam ogromną satysfakcję, że Polskie Towarzystwo Historyczne zdecydowało się na współpracę z naszą Uczelnią. Decyzja ta była z każdej perspektywy słuszna i uzasadniona. Uniwersytet w Białymstoku jest największą uczelnią w regionie, są tu znakomici badacze zajmujący się historią z prof. Cezarym Kuklą na czele. Nasz Uniwersytet może również poszczycić się Filią UwB w Wilnie, która jest jedyną zagraniczną jednostką polskiej uczelni. Pełni ona rolę szczególną. Jest pomostem łączącym Polaków mieszkających na Litwie i w Polsce, ale także ośrodkiem dydaktycznym i kulturotwórczym. Dzięki Filii możemy wzmacniać znakomite relacje miedzy Polakami a Litwinami – podkreślał podczas gali prof. Mariusz Popławski.

W uroczystości wzięli udział m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, prof. dr hab. Cezary Kuklo dr h.c. z Wydziału Historii UwB - Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich, prof. dr hab. Agnieszka Wilczewska – prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej, dr hab. Tomasz Bajkowski, prof. UwB – prorektor uczelni ds. rozwoju, prof. dr hab. Wojciech Śleszyński - dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, prof. Robert I. Frost - dr h.c. UwB, wojewoda podlaski dr Jacek Brzozowski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. dr hab. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki Politechniki Białostockiej prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, podlaska kurator oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło.

Podczas gali wręczono nagrody im. Joachima Lelewela, a także złote, srebrne i brązowe odznaczenia PTH Pro Historia. Wśród wyróżnionych znaleźli się naukowcy z UwB: dr hab. Jan Snopko, prof. UwB z Wydziału Historii, który otrzymał złoty medal oraz dziekan Wydziału dr hab. Tomasz Mojsik, prof. UwB, który odebrał srebrny medal.

Nagrodę im. Joachima Lelewela otrzymał m.in. Podlaski Urząd Wojewódzki.

Wręczono również nagrodę "Książka Historyczna Roku im. Karola Modzelewskiego". Laureatami zostali: Marcin Zaremba - "Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności", Stanisław Roszak i Agnieszka Wieczorek - "Mikołaj Kopernik. Życie po życiu. Osiemnastowieczne kręgi pamięci" oraz Grzegorz Hryciuk - "Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków, 1944-1946".

Galę uświetnił recital Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza.

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.