XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich w Białymstoku oficjalnie otwarty

17.09.2024
otwarcie Zjazdu Historyków Polskich w OiFP

Prawie tysiąc historyków, archiwistów, nauczycieli, studentów i miłośników historii z Polski i z zagranicy m.in. ze Słowacji, Litwy, Białorusi i Niemiec bierze udział w XXI Zjeździe Historyków Polskich w Białymstoku, który dziś, 17 września, został oficjalnie otwarty. Obrady potrwają cztery dni. Oprócz paneli naukowych, przewidziane są także wydarzenia otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Organizatorami Zjazdu są Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Uniwersytet w Białymstoku.

Uroczyste otwarcie największego kongresu historyków odbyło się w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej. Wzięli w nim udział nie tylko zarejestrowani uczestnicy Zjazdu, ale także zaproszeni goście, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji publicznych, białostockich uczelni oraz mediów.

Przybyli m.in. prof. dr hab. Andrzej Waśko – doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wicemarszałek Senatu RP Maciej Żywno, prof. dr hab. Anna Landau-Czajka – przewodnicząca Komitetu Nauk Historycznych PAN, Robert Kostro - dyrektor Muzeum Historii Polski, dr Paweł Pietrzyk – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, dr hab. Karol Polejowski – zastępca prezesa IPN, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk prof. PB - rektor Politechniki Białostockiej, dr Jacek Brzozowski - wojewoda podlaski, Bogdan Dyjuk - członek zarządu województwa podlaskiego, dr hab. Tadeusz Truskolaski, prof. UwB - prezydent Białegostoku oraz brytyjski naukowiec prof. Robert I. Frost - doktor honorowy UwB. Organizatorów reprezentowali: prof. dr hab. Krzysztof Mikulski - prezes PTH oraz prof. dr hab. Mariusz Popławski - rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

- To już kolejny Powszechny Zjazd Historyków Polskich, który przyszło mi współorganizować. Byliśmy w Krakowie, w Szczecinie, w Olsztynie, w Lublinie, jesteśmy w Białymstoku. Objeżdżamy całą Polskę, żeby głosić słowo, żeby mówić o historii. Historyk jest świadkiem historii, przeżywa losy ludzi, którzy żyli kiedyś. My doskonale zdajemy sobie sprawę, że przemijamy, ale zapisujemy te źródła, które potem służą do tego, by odtwarzać losy ludzi, którzy byli przed nami. Staramy się to robić bez względu na jakiekolwiek okoliczności polityczne – mówił podczas uroczystości prof. dr hab. Krzysztof Mikulski.

- Bardzo się cieszę, że Uniwersytet w Białymstoku może być współorganizatorem tego wspaniałego wydarzenia. Dziękuje Polskiemu Towarzystwu Historycznemu, jego władzom, za podjętą - najlepszą z możliwych - decyzję, że Zjazd ma miejsce tutaj, w Białymstoku, na Uniwersytecie w Białymstoku. Jest to wyraz zaufania, ale również docenienia naszego środowiska, mocnego zespołu historyków – podkreślał z kolei rektor UwB prof. Mariusz Popławski.

Podczas uroczystości zostały odczytane listy do zgromadzonych od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz Marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Ich autorzy podkreślali w nich symbolikę daty rozpoczęcia Zjazdu (17 września mija 85 rocznica sowieckiej agresji na Polskę), wyjątkowość miejsca – Białystok, a także długą, bo ponad stuletnią historię zjazdów.

Ważnym punktem uroczystości było również wręczenie odznaczeń państwowych zasłużonym historykom. W tym gronie znalazł się m.in. prof. dr hab. Cezary Kuklo, dr h.c. z Wydziału Historii UwB, który z rąk doradcy Prezydenta RP odebrał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Prof. Cezary Kuklo jest także Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Zjazdu.

- Po uroczystym otwarciu, spotykamy się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Jeszcze dziś o godz. 15.30 prof. Krzysztof Mikulski otworzy pokonkursową wystawę prac młodzieży ze szkól średnich pt. „Człowiek Tworzy Historię. HERSTORY”. Rozpoczynamy też Targi Książki Historycznej, a przede wszystkim (od godz. 16) zasiadamy w gościnnych salach wykładowych naszego kampusu i rozpoczynamy panele – czyli taką konkretną, żmudną pracę naukową, ale mam nadzieję, że będzie ona ku zadowoleniu koleżanek i kolegów. Przed nami także ważne spotkania towarzyskie – podkreśla prof. Cezary Kuklo.

Jutro w kampusie (18 września), oprócz paneli naukowych i wspomnianych targów (które potrwają do 20 września), pojawi się także Osada Odtwórców. W godz. 9.00 – 17.00 rekonstruktorzy z różnych epok zaprezentują swoje stanowiska, ukazując kulturę materialną, militarną i codzienność dawnych czasów. W programie znajdą się m.in. pokazy strzelania z broni czarnoprochowej, strzelnica ASG, przejażdżka na koniu ułana.

Zapraszamy również na przegląd filmów historycznych „Spojrzenie za siebie”, który odbędzie się w dniach 17-20 września w sali kina Forum. Jego uczestnicy mogą liczyć na pokazy filmowe (np. „Biała Odwaga”, „Czerwone maki”, „Kos”) oraz debaty/spotkania.

Zjazd historyków w Białymstoku odbywa się pod hasłem „Człowiek twórcą historii”.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Głównym Partnerem Strategicznym Zjazdu jest Województwo Podlaskie, a Partnerem Strategicznym Miasto Białystok.

Partnerzy instytucjonalni: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Partnerami medialnymi wydarzenia są Polska Agencja Prasowa, Polskie Radio Białystok oraz TVP Białystok.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Doskonała Nauka” - wsparcie konferencji naukowych.

Szczegóły dotyczące Zjazdu można znaleźć na stronie: zjazdhistorykow.pl

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.