Święto Ulicy Warszawskiej u ekonomistów przy Warszawskiej 63!

Data: 09.09.2023
Miejsce wydarzenia: Wydział Ekonomii i Finansów, ul. Warszawska 63
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Zwiedzanie zabytkowego budynku, odkrywanie sekretów dawnego i współczesnego Białegostoku, ekomoda, book folding, a nawet fotobudka. Takie atrakcje przygotował Wydział Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku w ramach Święta Ulicy Warszawskiej, które odbędzie się w sobotę, 9 września. Do udziału w tym wydarzeniu i odwiedzeniu siedziby WEiF przy Warszawskiej 63 ekonomiści zapraszają wszystkich chętnych. Start – godz. 13.

Siedziba Wydziału Ekonomii i Finansów mieści się w pięknym, zabytkowym XIX-wiecznym budynku. W statystykach miasta został on odnotowany w 1845 roku jako kamienica „pomieszczika Trembickiego”. W 1867 roku budynek kupił August Moes, właściciel fabryki sukna w Choroszczy, by 13 lat później przekazać go Towarzystwu Krzewienia Wiedzy Handlowej. Po drugiej wojnie światowej budynek nadal pełnił funkcje oświatowe - mieściło się tutaj m.in. liceum ekonomiczne. Teraz do zabytkowych wnętrz - nowocześnie wyposażonych - zaprasza Wydział Ekonomii i Finansów UwB, który wykształcił już 10 tysięcy absolwentów.

W sobotę 9 września, w ramach Święta Ulicy Warszawskiej, będzie też możliwość wspólnego odkrywania sekretów dawnego i współczesnego Białegostoku. Do rozmowy zostali zaproszeni historycy, pasjonaci i… ekonomiści. O tajemnicach dawnego Białegostoku opowiedzą Wiesław Wróbel - zastępca dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia, a także autor książek o ulicy Warszawskiej i dawnym Białymstoku oraz historyk Andrzej Lechowski - autor książki „Sekrety Białegostoku”. Statystycznie rzecz umie i spojrzy aktualnym okiem na Białystok i Białostocki Obszar Funkcjonalny dr hab. Dorota Perło (WEiF).

Zgodnie z tradycją uniwersytecką będzie i wykład, ale ponieważ to prawie wakacje wykład będzie slow … o … fast fashion. Dr inż. Anna Matel (WEiF) opowie o konsekwencjach szybkiej mody pod hasłem „Skąd przyjechała Twoja sukienka?”. W programie jest też pokaz ekomody, przygotowany wspólnie z uczniami z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica z Oddziałami Integracyjnymi. Będzie barwnie i wesoło, będą sesje zdjęciowe – bo na gości Warszawskiej 63 czekać będzie fotobudka 360 stopni.

Organizatorzy wydarzenia postanowili dać też drugie życie książkom. Monika Dziejma z Biblioteki Uniwersyteckiej zaprasza na warsztaty z book foldingu. Book folding (z ang. book – książka, fold – zginać, składać), polega na zginaniu kartek w książce w taki sposób, aby uzyskać trójwymiarową artystyczną kompozycję. Obowiązują zapisy –zgłoszenie należy przesłać na adres warszawska@uwb.edu.pl .

Nie zabraknie, kawy, herbaty, słodkości i … Zapraszamy od godziny 13:00 na Warszawską 63!

Szczegółowy program:

• 13:00 - 14:00 Warsztaty z book foldingu - dajemy drugie życie książkom (zapisy mail: warszawska@uwb.edu.pl, do 20 osób) – prowadzi Monika Dziejma z Biblioteki Uniwersyteckiej
  • 14:00 - 15:00 Warsztaty z book foldingu - dajemy drugie życie książkom (zapisy mail: warszawska@uwb.edu.pl, do 20 osób) – prowadzi Monika Dziejma z Biblioteki Uniwersyteckiej
  • 15:00 – 16:00 Spotkanie „Sekrety dawnego i współczesnego Białegostoku”
    O tajemnicach dawnego Białegostoku opowiedzą Wiesław Wróbel (autor książek o ulicy Warszawskiej i dawnym Białymstoku) oraz historyk Andrzej Lechowski (autor książki „Sekrety Białegostoku”). Statystycznie rzecz umie i spojrzy aktualnym okiem na Białystok i Białostocki Obszar Funkcjonalny dr hab. Dorota Perło (WEiF)
  • 16:00 – 17:00 Dajemy drugie życie ubraniom
    - Fast fastion, czyli skąd przyjechała Twoja sukienka – wykład O konsekwencjach szybkiej mody opowie dr inż. Anna Matel (WEiF).
    - Ekomoda – specjalny pokaz przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica z Oddziałami Integracyjnymi
  • Na gości czekać będzie Fotobudka 360 stopni