Wydział Historii UwB zaprasza na wykład ,,Archeologia prawna Śląska i ziemi kłodzkiej XV-XVIII w. – wybrane aspekty badawcze’’

Data: 06.06.2024
Miejsce wydarzenia: Sala nr 94 Wydziału Historii przy pl. NZS 1
Godzina: 09:30
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Dziekan Wydziału Historii i Studenckie Koło Naukowe Historyków zapraszają na wykład dr. Daniela Wojtuckiego z Uniwersytetu Wrocławskiego pt. ,,Archeologia prawna Śląska i ziemi kłodzkiej XV-XVIII w. – wybrane aspekty badawcze’’. Spotkanie odbędzie się 6 czerwca 2024 r. o godz. 9.30 w auli Wydziału Historii przy pl. NZS 1 (pierwsze piętro, s. 94).

W trakcie wykładu będzie można poznać historię m.in. nowożytnych przestępstw i kar, seryjnych morderców, warsztatu pracy kata, miejsc straceń, a także duchów, upiorów, wampirów – czyli, gdy zmarli powracają z grobów, aby szkodzić innym - wierzenia w magię pośmiertną i procesy nad ,,żywymi trupami”.

Wykład otwiera XII Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Historyków Nowożytników „Studia nad społeczeństwem nowożytnej Europy”, która odbędzie się na Wydziale Historii Uniwersytetu w Białymstoku, w dniach 6-7 czerwca 2024 r.

Dr Daniel Wojtucki - badacz z Uniwersytetu Wrocławskiego, autor mi.in książki ,,Magia posthuma. Procesy i egzekucje zmarłych na Śląsku i Morawach w XVI-XVIII w.’’, licznych artykułów o tematyce miejsc straceń i warsztatu pracy wczesnonowożytnego kata.

daniel_wojtucki_wyklad_historia.png