"Akademia Bezpieczeństwa Międzynarodowego"

23.02.2024

Wydział Stosunków Międzynarodowych UwB i Wojskowe Centrum Rekrutacji w Białymstoku rozpoczynają wspólny projekt pod nazwą "Akademia Bezpieczeństwa Międzynarodowego". To cykl spotkań, skierowanych przede wszystkim do studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych, w ramach których wykłady poprowadzą eksperci Sił Zbrojnych RP.

- Sytuacja w trzeciej dekadzie XXI wieku pokazuje, że siła militarna w polityce międzynarodowej pełni funkcję równorzędną, a nawet nadrzędną w stosunku do siły ekonomicznej, dyplomatycznej, czy informacyjnej. Mając to na względzie uznaliśmy, że omówienie roli sił zbrojnych we współczesnych stosunkach międzynarodowych oraz analiza potencjału militarnego głównych aktorów systemu światowego – dokonana przez praktyków, którzy często mają inne spojrzenie niż politycy czy analitycy – jest niezwykle cenna dla studentów i uczniów. Stąd też pomysł powołania wspólnie z WCR „Akademii Bezpieczeństwa Międzynarodowego” – mówi dr hab. Adam Bartnicki, dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB.

Najbliższe spotkanie, pt. „Ten, który dzisiaj DOWODZI!”, odbędzie się już we wtorek, 27 lutego 2024 r. w auli Wydziału Biologii (na terenie kampusu przy ul. Ciołkowskiego). Jego gościem będzie gen. bryg. dr inż. Rafał Miernik – dowódca 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, który opowie m.in. o swojej ścieżce zawodowej.

Tematyka kolejnych spotkań obejmie m.in. doświadczenia z udziału Sił Zbrojnych RP w misjach i operacjach NATO, zagadnienia dotyczące międzynarodowych stosunków wojskowych i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności.

Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej uczelni.

Wydział Stosunków Międzynarodowych jest jedną z najmłodszych jednostek Uniwersytetu w Białymstoku. Funkcjonuje od 1 września 2023 r. W swojej ofercie ma aktualnie kierunek stosunki międzynarodowe na studiach I oraz II stopnia.

akademia_plakat.jpg