Akcja „Studiuj z UwB”, czyli akademickie wykłady i warsztaty także dla uczniów

22.12.2023

8 spotkań, ponad 20 wykładów i warsztatów, 17 wykładowców i 1 koło naukowe oraz blisko 650 uczniów – tak w liczbach wygląda akcja „Studiuj z UwB” w tym roku szkolnym: od września do grudnia 2023 r. Ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Uniwersytet w Białymstoku zaprosili albo odwiedzili uczniowie m.in. z Wilna, Olecka, Augustowa, Białegostoku, Sokołowa Podlaskiego. Kolejne pasjonujące wizyty już w przyszłym roku.

Ostatnie tegoroczne spotkanie odbyło się w środę, 20 grudnia, w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. Z uczniami spotkali się naukowcy z Wydziału Filologicznego oraz przedstawiciele Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji i Działu Promocji UwB. Dr Anetta Strawińska przygotowała wykład pt. " Imiona dzieci polskich celebrytów - modne tendencje i klasyfikacja", dr Anna Sańczyk-Cruz zabrała młodzież w podróż po krajach anglosaskich, a dr Krzysztof Puławski zaproponował warsztaty dotyczące tłumaczenia piosenek. Młodzież mogła też bliżej poznać największą podlaską uczelnię, jej ofertę i zasady rekrutacji.

Takich wizyt było w tym roku szkolnym więcej. Od września do grudnia 2023 r., w ramach akcji „Studiuj z UwB”, przedstawiciele uczelni spotkali się z uczniami z Wilna, Augustowa, Olecka, Sokołowa Podlaskiego, Dąbrowy Białostockiej, Ciechanowca i Białegostoku. Przeprowadzonych zostało ponad 20 zajęć (wykłady i warsztaty), w które zaangażowało się 17 wykładowców oraz przedstawiciele Biura Karier UwB i  studenckiego koła naukowego.

- Większość szkół zdecydowała się przyjechać do nas, aby przybliżyć swoim uczniom ofertę Uniwersytetu w Białymstoku. Dzięki temu młodzież mogła skorzystać z profesjonalnych przestrzeni uczelni, zwiedzić uniwersytecki kampus oraz na kilka chwil poczuć się jak prawdziwi studenci. Dodatkowym atutem była niewątpliwie wizyta w Planetarium i Bibliotece Uniwersyteckiej. Co ważne, uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Pojawiały się pytania, dyskusje, nowy pomysły - mówi Katarzyna Zagłoba z Działu Promocji UwB i koordynatorka akcji „Studiuj z UwB” - Jestem przekonana, że bezpośrednie spotkania z młodzieżą mają ogromny sens. Cieszę się, że współpraca ze szkołami układa się znakomicie, że młodzież z którą spotkaliśmy się dotychczas, poważnie rozważa studia na Uniwersytecie w Białymstoku –  dodaje.

Potwierdzają to przedstawiciele szkół, które wzięły udział w akcji „Studiuj z UwB”,

- Młodzież uznała spotkanie na UwB za interesujące, inspirujące, pozytywne i motywujące. Najbardziej podobał się wykład o start-upach, wiele osób zainteresowały warsztaty o fake newsach, kilka osób mówiło też o niezapomnianych wrażeniach z Planetarium. Uczniowie stwierdzili, że warto jest współpracować z uczelnią, bo można dowiedzieć się czegoś nowego, zdobyć wiedzę, poszerzyć horyzonty, zobaczyć, jak prowadzone są zajęcia - mówi Anna Sikora, wychowawca z II LO im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie.

- Studiowałam na Uniwersytecie w Białymstoku na kierunku: filologia polska. Bardzo dobrze wspominam ten czas, spotkałam na swojej drodze wspaniałych mentorów. Mój syn również jest studentem UwB. Studiuje na Wydziale Prawa, na kierunku: prawo i bezpieczeństwo. Z przyjemnością zachęcam młodzież do studiowania w Białymstoku. Serdecznie pozdrawiam i zachęcam do dalszej współpracy z I Liceum w Sokołowie Podlaskim – mówi Urszula Kosieradzka, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. M Skłodowskiej – Curie w Sokołowie Podlaskim.

Akcja „Studiuj z UwB” wystartowała w ubiegłym roku. Jej ideą są bezpośrednie spotkania kadry akademickiej, pracowników Działu Promocji, Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji oraz studentów Uniwersytetu w Białymstoku z uczniami szkół ponadpodstawowych z całego regionu. Młodzież ma okazję wziąć udział w akademickich formach nauczania, takich jak wykłady czy warsztaty, poszerzyć swoją wiedzę, porozmawiać z wykładowcami i przedstawicielami UwB.  Często to sami uczniowie wraz z wychowawcami wybierają zajęcia, w których chcą wziąć udział.

Akcja „Studiuj z UwB” będzie kontynuowana. Szkoły zainteresowane współpracą prosimy o kontakt z koordynatorką akcji: k.zagłoba@uwb.edu.pl.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://szkoly.uwb.edu.pl/