BACK IN TOWN. Badaczki z Wydziału Ekonomii i Finansów UwB w międzynarodowym projekcie

04.07.2023
dr Agnieszka Piekutowska, prof. Marzanna Poniatowicz, dr hab. Dorota Perło.

Prof. dr hab. Marzanna Poniatowicz, dr hab. Dorota Perło oraz dr Agnieszka Piekutowska z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku będą uczestniczyły w projekcie pt. „BACK IN TOWN – The role of industrial relations and social dialogue in supporting young people’s employment and social inclusion at an urban level”. Projekt będzie realizowany w ramach grantu Komisji Europejskiej. Jego głównym celem jest rozwój miejskich polityk publicznych ukierunkowanych na problemy ludzi młodych.

Projekt został złożony w ramach konkursu KE SOCPL-2022-IND-REL (Improving expertise in the field of industrial relations) jesienią 2022 r. przez konsorcjum złożone z 21 podmiotów. To m.in. Politecnico di Milano (Włochy), Universitat Autonoma de Barcelona (Hiszpania), Univerza v Ljubljani (Słowenia), a także szereg  innych  podmiotów z sektora administracji publicznej, m.in. z Włoch, Grecji, Hiszpanii, Słowenii i Belgii.

Liderem (koordynatorem) projektu jest włoska izba pracy CGIL Camera del Lavoro Territoriale z Lecce, a łączna kwota dofinansowania ze środków UE to 371 958,75 euro. Projekt realizowany będzie przez 24 miesiące.

UwB jest jedyną polską uczelnią wchodzącą w skład międzynarodowego konsorcjum. Udział Wydziału Ekonomii i Finansów UwB w projekcie to efekt między innymi jego długoletniej współpracy międzynarodowej z partnerami z Włoch, w tym w szczególności z prof. Raffaellą Patimo z University degli Studi di Bari Aldo Moro (Bari, Włochy).

Celem projektu jest rozwój miejskich polityk publicznych wrażliwych na problemy młodzieży, a przedmiotem badań będą m.in. takie aspekty, jak rozwój miast, rola stosunków pracy i dialogu społecznego we wspieraniu zatrudnienia i inkluzji społecznej młodych ludzi na zmieniających się obszarach miejskich, rola samorządu terytorialnego w kreowaniu miejskich polityk publicznych adresowanych do ludzi młodych, a także problem migracji młodzieży.

Do zadań WEiF należeć będzie podsumowanie wyników analiz (na podstawie raportów cząstkowych z każdego kraju objętego projektem) dotyczących diagnozy sytuacji osób młodych na miejskich rynkach pracy. Badaczki z UwB dokonają też oceny instrumentów stosowanych w ramach miejskich polityk publicznych, ukierunkowanych na zwiększenie dostępu młodzieży do rynku pracy oraz możliwości utrzymania się na tym rynku. Analiza obejmie dane statystyczne oraz terenowe, w tym wywiady bezpośrednie, np. z przedstawicielami biznesu czy władz lokalnych.