BU zaprasza na wykład „Belarusian military collaborators with the Nazis in the Cold War Western Exiles. The strategies of survival and memory work”.

plakat

Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia zaprasza wszystkich zainteresowanych do wysłuchania wykładu: „Belarusian military collaborators with the Nazis in the Cold War Western Exiles. The strategies of survival and memory work”. Wykład (w jez. angielskim) wygłosi Andrej Kotljarchuk, PhD  (Department of History, Uppsala University).

Spotkanie rozpocznie się 26 kwietnia 2023 r. o godz. 13.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia przy ul. Ciołkowskiego 1R (kampus). Wstęp wolny.

ABSTRAKT (pol): Większość Białorusinów, którzy w latach 1939-1945 kolaborowali militarnie z nazistami, została zmuszona po 1945 roku do emigracji. Ta grupa mieszkańców Europy Wschodniej i byłych obywateli Polski odniosła szczególne sukcesy w tworzeniu i przekazywaniu swojego kapitału symbolicznego w czasie Zimnej Wojny. Skonstruowała kontrnarracje dotyczące II wojny światowej i miejsc pamięci, a także podtrzymywała je na przymusowej emigracji w Ameryce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Kanadzie i Australii. Wykład dotyczy związków między „memory work” a strategiami przetrwania byłych weteranów pomocniczych oddziałów policyjnych, Białoruskiej Obrony Krajowej, Wehrmachtu i Waffen-SS.

BIO (ang): Andrej Kotljarchuk is Associate Professor at the Department of History, Uppsala University. He is a project leader of the ongoing research project “Memory Politics in Far-Right Europe: Celebrating Nazi Collaborationists in Post-1989 Belarus, Romania, Flanders and Denmark” (Foundation for Baltic and East European Studies, 2018-). His research focuses on the memory of World War II in Belarus and the Nazi genocide of Roma. His most recent publications include the chapter ”Belarus. The Counter-Narrative of WWII and the Far Right-Identity” in: The Many Faces of the Far Right in the Post-Communist Space: A Comparative Study of Far-Right Movements and Identity in the Region (ed. by Ninna Mörner, Södertörn University Press, 2022) and the article ”Babi Yar and the Nazi Genocide of Roma: Memory Narratives and Memory Practices in Ukraine” (Nationalities Papers, 2022).