Chemia, prawo i kryminalistyka w praktyce. Spotkanie ze służbami mundurowymi na Wydziale Chemii UwB

seminarium pt. „Chemia-Prawo-Kryminalistyka”

O badaniu śladów kryminalistycznych na miejscu przestępstwa, o materiałach i urządzeniach wybuchowych, o walce z przestępczością narkotykową – dopalaczami oraz o pracy w laboratorium kryminalistycznym mogli posłuchać uczestnicy seminarium pt. „Chemia-Prawo-Kryminalistyka”, które odbyło się 3 czerwca na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Prelegentami byli specjaliści praktycy z zakresu kryminalistyki.

Wydarzenie zorganizowane przez Dziekan Wydziału Chemii prof. dr hab. Joannę Karpińską cieszyło się dużą popularnością wśród społeczności akademickiej.

Pierwsze wystąpienie dotyczyło funkcjonowania, zadań oraz ciekawych wydarzeń z życia Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, które przedstawiła mł. insp. Iwona Marciniak-Krawczyk - Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

Kolejnym mówcą był nadkom. Maciej Kalejnik - Naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, który przedstawił laboratorium jako potencjalnego pracodawcę absolwentom Uniwersytetu w Białymstoku.

Prezentację pod tytułem „Przestępczość narkotykowa – dopalacze” przedstawił z kolei mł. insp. Wojciech Wojtkielewicz - Radca Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.

Mł. insp. dr Beata Speichert-Zalewska - Naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku w wystąpieniu pt. „Śledcze badanie miejsca zdarzenia” przybliżyła zebranym zagadnienia śladów kryminalistycznych z zakresu genetyki sądowej, ujawnianych na miejscu przestępstwa.

Ostatnim z prezentowanych tematów, wygłoszonym przez asp. sztab. Martę Magdzińską - Kierownika Sekcji Chemii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, był wykład o „Zagrożeniach związanych z badaniami chemicznymi w kryminalistyce”. Prelegentka przedstawiła tajniki pracy przy wykonywaniu badań materiałów i urządzeń wybuchowych.

Seminarium swoją obecnością uświetnił insp. Mariusz Kryszkowski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku.

- Niewątpliwie inicjatywa seminarium „Chemia-Prawo-Kryminalistyka” została przyjęta z wielką życzliwością i zainteresowaniem przez całą społeczność akademicką. Była również świetną okazją dla kandydatów, którzy chcieliby rozpocząć studia II stopnia na kierunkach „chemia kryminalistyczna i sądowa” na Wydziale Chemii oraz „kryminalistyka” na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, do zapoznania ze specyfiką pracy służb mundurowych – podkreśla dr hab. Aneta Petelska, prof. UwB, prodziekan Wydziału Chemii.