Cyfrowa rekonstrukcja wybranych obiektów dziedzictwa kulturowego, związanych z postacią Księcia Witolda Wielkiego

25.09.2024
plakat

Wydział Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na konferencję podsumowującą międzynarodowy projekt DGTRAN pt. „Digital Transformation for Cultural Heritage Capacity Building in Lithuania, Poland and Ukraine”. To dzięki niemu została przeprowadzona cyfrowa rekonstrukcja wybranych obiektów dziedzictwa kulturowego, związanych z postacią Księcia Witolda Wielkiego, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii 3D i rzeczywistości rozszerzonej.

Wszystkie wybrane obiekty usytuowane są w tzw. „Pasie Witolda Wielkiego” przebiegającym przez Litwę, Polskę (województwo podlaskie – wzgórze zamkowe w Mielniku, Drohiczynie i Bielsku Podlaskim) i Ukrainę.

Konferencja odbędzie się w czwartek, 26 września, w godz. 9-10, w auli 2011 Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego 1L.

W konferencji wezmą udział m.in.

dr Jacek Brzozowski, Wojewoda Podlaski,

dr hab. Adam Bartnicki, prof. UwB, Dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych

dr Anna Danylchuk, Szefowa Fundacji Wołyńskiej,

Iryna Jerko przedstawicielka Fundacji Wołyńskiej

doc. dr Barbara Stankiewicz, Uniwersytet Mykolasa Romerisa w Litwie, Dyrektorka Instytutu

Badań i Innowacji Edukacyjnych, Członkini Rady Naukowej w Departamencie Mniejszości

Narodowych przy Rządzie Republiki Litewskiej,

prof. dr hab. Krzysztof Buchowski, Wydział Historii Uniwersytetu w Białymstoku,

dr Beata Goworko-Składanek, Wydział Stosunków Międzynarodowych.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego: Agnieszka Kamińska z-ca dyrektora Departamencie Współpracy Międzynarodowej, Bożena Pogorzelska - Kierownik Referatu Turystyki Departamentu Promocji Województwa i Turystyki, Izabela Barotszewska-Leoszko - Główny Specjalista z Referatu Kultury z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przedstawiciele Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej: dr Bożena Nienałtowska - Prezes Zarządu PROT, Piotr Sobolewski - Wiceprezes Zarządu PROT, Katarzyna Sadowska - Wiceprezes Zarządu PROT, Sławomir Kieda - dyrektor Biura PROT.

Podczas konferencji zostaną przedstawione m.in. wybrane do digitalizacji zabytki z Podlasia związane z postacią Witolda Wielkiego. Cyfrowa rekonstrukcja miała na celu stworzenie prostych modeli 3D nieistniejących krajobrazów historycznych na potrzeby aplikacji mobilnej, która pozwoli użytkownikom doświadczyć „podróży w czasie” w ramach cyfrowo rozszerzonej rzeczywistości oraz strony internetowej, na której będzie znajdować się interaktywna mapa, która połączy wybrane miejsca historyczno-kulturowe w transnarodową trasę turystyczną „Szlak Witolda”.

Założeniem projektu było nie tylko stworzenie wirtualnej trasy turystycznej, ale także promocja cyfrowej transformacji sektora dziedzictwa kulturowego.

Projekt był realizowany w ramach współpracy Ukraińsko-Polsko-Litewskiej, finansowany przez Komisję Europejską.

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.