Człowiek kulturalny, czyli nowe kompetencje komunikacyjne

grafika

Wydział Studiów Kulturowych UwB zaprasza na warsztat pt. "Człowiek kulturalny, czyli nowe kompetencje komunikacyjne, który poprowadzi dziekan Wydziału prof. dr hab. Alicja Kisielewska. Spotkanie odbędzie się w piątek, 15 marca, przy ul. Świerkowej 20 B (sala B4, parter). Z kolei w niedzielę, 24 marca, w Galerii Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 będzie można wysłuchać wykładu dr. hab. Andrzeja Kisielewskiego, prof. UwB pt. „Od idei "okna" L.B. Albertiego do "okien" Microsoftu, czyli opowieść o tradycji sztuki i kulturze cyfrowej”.

Obydwa spotkania organizowane są w ramach projektu Akademia kompetencji kulturowych mieszkańców województwa podlaskiego", realizowanego dzięki programowi "Nauka dla Społeczeństwa”.

Piątkowy warsztat, który poprowadzi prof. Alicja Kisielewska, rozpocznie się o godz. 13.00. Grupą docelową są przede wszystkim seniorzy, ale mile widziani będą wszyscy zainteresowani.

Opis warsztatu: Każdy człowiek posiada pewien zasób kompetencji kulturowych, ale w sytuacji zmieniającej się bardzo szybko kultury coraz częściej w różnych sytuacjach okazują się one niewystarczające. Warto więc nauczyć się nowych kompetencji komunikacyjnych związanych z nowymi sytuacjami zawodowymi, prywatnymi, ale też z pandemią, aby skutecznie porozumiewać się z innymi.

Otwarty dla wszystkich zainteresowanych jest wykład „Od idei "okna" L.B. Albertiego do "okien" Microsoftu, czyli opowieść o tradycji sztuki i kulturze cyfrowej”, który poprowadzi dr hab. Andrzej Kisielewski, prof. UwB. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.30.

Opis wykładu: Jednym z tematów wykładu jest problem rozbicia centrum i tym samym kompozycyjnego zamknięcia tradycyjnego obrazu w końcu XIX i narodziny nowej koncepcji obrazu „otwartego”, co doprowadziło m.in. do narodzin nowoczesnej architektury. Innymi zagadnieniami omawianymi na wykładzie będą: wpływ antycznej idei złotego podziału i renesansowej koncepcji obrazu na współczesną ideę ekranu (telewizyjnego, komputerowego), czy wpływ techniki kubistycznego kolażu na współczesne praktyki kulturowe nazywane zawłaszczaniem, samplingiem czy strategią „kopiuj-wklej”. Ideą wykładu jest wskazanie, iż nowoczesna cyfrowa kultura wizualna nie mogłaby zaistnieć bez wielowiekowych nawarstwień związanych z kolejnymi rozwiązaniami w obrazowaniu w sztuce.