Doktorant ze Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UwB z kolejnym stypendium z Funduszu Wyszehradzkiego

mgr Wojciech Dąbrówka

Mgr Wojciech Dąbrówka, doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu w Białymstoku (w dyscyplinie: nauki prawne) otrzymał drugie już stypendium z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Przeznaczy je na realizację projektu badawczego „The Role of the Media in the Electoral Process in Comparative Terms" w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Karola w Pradze.

W ramach pierwszego stypendium z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego mgr Wojciech Dąbrówka jeszcze w tym roku odbędzie analogiczny staż w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie.

- Jestem zaszczycony, że moje wnioski pośród wielu innych spotkały się z uznaniem szacownej kapituły. W ramach obu stypendiów przeprowadzę badania prawnoporównawcze w odniesieniu do prawa konstytucyjnego, wyborczego i medialnego. Będzie to też okazja do przeprowadzenia kwerendy bibliograficznej w zakresie doktryny prawniczej, ale też do poszukiwań materiałów badawczych w źródłach innych niż biblioteczne. Jeśli zaistnieją ku temu warunki, będę mógł również poprowadzić zajęcia z zakresu prawa i praktyki wyborczej w Polsce dla wybranych grup studentów. Nad realizacją obu staży będą czuwać wybitni konstytucjonaliści i znawcy prawa wyborczego – wyjaśnia mgr Wojciech Dąbrówka. - Dziękuję za wsparcie moich planów naukowych promotor mojej rozprawy doktorskiej –prof. Elżbiecie Kużelewskiej, a także opiekunom moich staży naukowych –  prof. Markowi Dominowi z Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie oraz prof. Markowi Antošowi z Uniwersytetu Karola w Pradze.

Mgr Wojciech Dąbrówka współpracuje z Katedrą Prawa Konstytucyjnego. Przygotowuje rozprawę doktorską pt. „Rola mediów w procesie wyborczym. Studium konstytucyjnoprawne” pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Kużelewskiej, prof. UwB.

- Stypendia z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego stwarzają Wojciechowi Dąbrówce dogodne warunki do realizacji projektu, polegającego na badaniach prawnoporównawczych w państwach, które są nam bliskie kulturowo, mają podobne doświadczenia w zakresie transformacji ustrojowej po upadku komunizmu i należą do Grupy Wyszehradzkiej. Niewykluczone, że miejscem analogicznego pobytu naukowego doktoranta będą jeszcze Węgry – mówi prof. UwB Elżbieta Kużelewska.

Fot. archiwum prywatne