Dyskusja wokół książki "Historia polityczna Litwy 1987 – 2004. Od sowieckiej republiki związkowej do integracji ze światem Zachodu"

grafika

Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na dyskusję wokół nowej książki dr. hab. Krzysztofa Buchowskiego, prof. UwB pt. „Historia polityczna Litwy 1987 – 2004. Od sowieckiej republiki związkowej do integracji ze światem Zachodu”. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek (5 czerwca) o godz. 13 w siedzibie Wydziału przy pl. NZS 1 (sala 108A). Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

W dyskusji, jako gość specjalny, weźmie udział dr Barbara Judno-Kaliszewska z Uniwersytetu Łódzkiego, autorka programu publicystycznego "Rozmowy w Mackiewiczówce" w TVP Wilno. Moderatorem spotkania będzie dr Bogusław Kosel z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Białymstoku.

Kilka słów o książce od autora:

Prezentowana książka Historia polityczna Litwy 1987-2004 to owoc wieloletnich zainteresowań badawczych najnowszymi dziejami północno-wschodniego sąsiada Polski. Książka zaczyna się charakterystyką sytuacji w sowieckiej jeszcze Litwie i opisem próby wdrożenia tam gorbaczowowskiej pieriestrojki. Omawia trudny proces odzyskiwania niezależności przez litewskie państwo i pierwsze lata „prawdziwej” niepodległości. Narracja jest doprowadzona do roku 2004, kiedy to Litwa stała się częścią Zjednoczonej Europy i znalazła się w strukturach NATO. Był to także rok, w którym w Litwie przeprowadzono pierwszy w Europie impeachment głowy państwa.

Polskie wyobrażenie o współczesnej Litwie często oparte jest na półprawdach i stereotypach. Prezentowana publikacja jest więc odpowiedzią na deficyt solidnej wiedzy.

Mój związek z Litwą jest bardzo emocjonalny. Fascynuje mnie jej historia i współczesne problemy.