Dzień Nauki Polskiej w Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku

Planetarium UwB

Specjalny pokaz filmu „Explore” 3D, a po nim kosmiczna podróż do Syriusza i Alfa Centauri z dr. hab. Markiem Nikołajukiem, prof. UwB z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku. Na takie świętowanie Dnia Nauki Polskiej, obchodzone 19 lutego, zaprasza Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale należy wcześniej wysłać zgłoszenie mailowe. Decyduje kolejność zgłoszeń.

19 lutego to dzień urodzin wielkiego polskiego astronoma - Mikołaja Kopernika (551 lat temu). W uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii, tego dnia obchodzone jest również święto państwowe - Dzień Nauki Polskiej. Święto stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką. Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców, oprócz Mikołaja Kopernika, wskazano również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.

Jak świętować Dzień Nauki Polskiej? Najlepiej w Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku, wspólnie z uniwersyteckimi astronomami. W najbliższy poniedziałek o godz. 17:30 rozpocznie się specjalny pokaz filmu „Explore” 3D. Opowiada on historię rozwoju astronomii, która doprowadziła ludzkość na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a stamtąd jeszcze dalej w poszukiwaniu nowego domu. Filmową opowieść prowadzi postać astronoma Johannesa Keplera, którego prawa stanowią podstawę podróży kosmicznych.

Po filmie prof. UwB Marek Nikołajuk z Wydziału Fizyki zaprosi w podróż do Syriusza i Alfa Centauri – to najbliższe nam gwiazdy. Wszystko dzięki programowi Shira, który posiada uniwersyteckie Planetarium.

Aby wybrać się w kosmiczną podróż – należy wysłać zgłoszenie na adres: planetarium@uwb.edu.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. 32 pierwsze osoby, które wyślą maila na wskazy adres, otrzymają specjalne potwierdzenia.