Dzień Otwarty na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych

Data: 05.04.2023
Miejsce wydarzenia: Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych
Godzina: 09:00 - 14:00

Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych zaprasza na Dzień Otwarty, który odbędzie się w środę, 5 kwietnia, w godzinach 9.00 - 14.00. W programie m.in pokazy grup rekonstrukcyjnych, wykłady, warsztaty, planszówki oraz stoiska instytucji kultury oraz służb mundurowych.

Do udziału w Dniu Otwartym WHiSM zaprasza szczególnie uczniów szkół średnich, nauczycieli, miłośników historii i stosunków międzynarodowych, miłośników dobrych książek, a nawet amatorów dobrej kawy.

Czekają na Ciebie:
  • 20 różnych wykładów i warsztatów
  • spotkania z instytucjami kultury oraz służbami mundurowymi
  • pokazy grup rekonstrukcyjnych z różnych epok historycznych
  • książki w świetnych cenach
  • strefa chilloutu z The White Bear Coffee
Szczególne zaproszenie kierujemy do:
  • uczniów szkół średnich
  • nauczycieli
  • miłośników historii i stosunków międzynarodowych
  • miłośników dobrych książek
  • amatorów dobrej kawy.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku i bądź na bieżąco.

Dzień Otwarty - wydarzenie facebook

PROGRAM DNIA OTWARTEGO WHiSM

🟦 Czas nauki 9:00-9:45
🔸 Prof. Daniel Boćkowski – „Agresja Rosji na Ukrainę po roku wojny” (Aula)
🔸 Prof. Marzena Liedke – „Życie rodzinne magnaterii w XVI-XVIII wieku” (s. 46)
🔸 Prof. Oksana Voytyuk – „Tatarzy krymscy wobec aneksji Krymu i rosyjskiej inwazji na Ukrainę” (s. 48)
🔸 Prof. Piotr Guzowski – „Czy dawni polscy chłopi byli niewolnikami?” (s. 108A)
🔸 Prof. Maciej Karczewski – „Szkielet konia w jamie. Rzecz o rytuałach mieszkańców Mazur w pierwszych wiekach naszej ery” (s. 108)
🔸 Dr Ewa Kaźmierczyk – „Życie człowieka jako rekord w bazie danych – warsztaty z historii cyfrowej” (s. 125)
🔸 Prof. Krzysztof Buchowski – „Trudne tematy w relacjach polsko- litewskich w XX wieku” (s. 129)
🔸 Dr Justyna Olędzka – „Fake newsy jako broń używana podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę” (s. 121)
🔸 Dr Tomasz Wesołowski – „Wartość życia żołnierza. Straty Armii Czerwonej w II wojnie światowej” (s. 131)

🟩 Czas relaksu i aktywności 9:45-12:00
🔹 10:00 – AMM Archery – Wykład o łucznictwie historycznym, prezentacja broni, strojów (Aula, I piętro) następnie pokaz łuczniczy z możliwością strzelania (parking za budynkiem)
🔹 Relaks, muzyka, pyszna kawa i słodkości od White Bear Coffee (II piętro, strefa relaksu)
🔹 Gamerska podróż w przeszłość - gry historyczne rekonstruowane przez Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (II piętro)
🔹 Wizyty na stoiskach instytucji kultury i służb mundurowych (I piętro)
🔹 Uzupełnianie zasobów domowej biblioteki o ciekawe książki (II piętro)

🟦 Czas nauki 12:00-12:45:
🔸 Studenckie Koło Naukowe Historyków – „O co chodzi w studiowaniu na WHiSM? Spotkanie dla licealistów” (s. 125)
🔸 Dr Artur Konopacki – „Tatarscy żołnierze, rzemieślnicy i kopiści od XIV do XX wieku” (s. 121)
🔸 Dr Łukasz Niewiński – „Polacy w wojnach amerykańskich: od wojny o niepodległość do konfliktu w Wietnamie” (s. 129)
🔸 Mgr Monika Kozłowska-Szyc – „Kronika kryminalna XVIII-wiecznego Białegostoku. Warsztaty badania przestępczości w epoce staropolskiej” (s. 108 A)
🔸 Prof. Artur Pasko – „Bojkoty igrzysk olimpijskich w drugiej połowie XX wieku” (s. 102)
🔸 Prof. Jan Snopko – „Rola Legionów Polskich w walce o Niepodległą w latach 1914-1918” (s. 46)
🔸 Prof. Grzegorz Zackiewicz – „Radykalizm i terroryzm, czy walka o wolność i sprawiedliwość? Przypadek kurdyjski w Turcji” (s. 48)
🔸 Prof. Mariusz Drozdowski – „O historycznych uwarunkowaniach wojny rosyjsko – ukraińskiej, czyli o kremlowskiej propagandzie historycznej” (s. 131)
🔸 Dr Ewelina Waśko-Owsiejczuk – „Dlaczego budowanie demokracji po amerykańsku na Bliskim Wschodzie okazało się fiaskiem?” (s. Aula)
🔸 Centrum Badawcze Instytutu Studiów Kobiecych - mgr Agnieszka Zaniewska, mgr Justyna Kowalska - (s. 108)

🟩 Czas relaksu i aktywności 12:45-14:00:
🔹13:00 – Bractwo Historyczne Winland – Prelekcja, pokaz uzbrojenia, strojów i walki z okresu wczesnego średniowiecza (parking za budynkiem)
🔹 13:30 – Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego – Prelekcja, pokaz uzbrojenia, strojów i strzelania z broni palnej (parking za budynkiem)
🔹 Wizyty na stoiskach instytucji kultury i służb mundurowych (I piętro)
🔹 Uzupełnianie zasobów domowej biblioteki o ciekawe książki (II piętro)

Rozkład sal:
Parter – 46, 48.
I piętro – 102, 108, 108A, Aula.
II piętro – 121, 125, 129, 131.
dzien_otwarty_plakat_-_caly_program_aktualizacja_420594_mm.png