Dzikie zwierzęta – mieszkańcy i goście miast na wystawie prac plastycznych w kampusie UwB

wystawa

Lisy, wilki, dziki, ptaki, pszczoły czy łosie w miejskiej przestrzeni - to bohaterowie wystawy plastycznej, która w poniedziałek, 24 kwietnia, została otwarta w holu Wydziału Biologii (na parterze) przy ul. Ciołkowskiego. Autorami prac są uczniowie z placówek szkolnictwa specjalnego województwa podlaskiego, którzy wzięli udział w konkursie pt. Dzikie zwierzęta – mieszkańcy i goście miast”. Wystawę można oglądać do 30 czerwca.

Międzyszkolny konkurs plastyczny zorganizowały Katedra Zoologii i Genetyki Wydziału Biologii Uniwersytetu w  Białymstoku, Szkoła Podstawowa nr 46 Specjalna w Białymstoku oraz Urząd Miejski w Białymstoku. 9 marca 2023 r. jury w składzie: prof. dr hab. Mirosław Ratkiewicz z Wydziału Biologii UwB, nauczycielka plastyki mgr Katarzyna Kozłowska–Słonimska oraz mgr Jolanta Woińska - dyrektor SP 46 w Białymstoku przyznało po dwa równorzędne I, II i III miejsca oraz wyróżnienia.

31 nagrodzonych, wyróżnionych i zakwalifikowanych do konkursu prac można już oglądać w holu Wydziału Biologii UwB. Wystawę przygotowało Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy. W jej uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. uczniowie z placówek szkolnictwa specjalnego - w tym autorzy prac, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB prof. Izabela Święcicka, dziekan Wydziału Biologii dr hab. Piotr Zieliński, prof. UwB, dr Anna Matwiejuk, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, a także studenci i pracownicy UwB.

- Omawianie tej wystawy chcę zacząć od cytatu „sztuka zmywa z duszy kurz codzienności”. Tak powiedział Pablo Picasso. Dziękujemy Wam za piękne prace, które zrobiliście pod opieką i przy wsparciu waszych nauczycieli, opiekunów – mówił, zwracając się podczas otwarcia wystawy do uczniów, prof. Mirosław Ratkiewicz, kierownik Katedry Zoologii i Genetyki Wydziału Biologii UwB.

Jego zdaniem prace konkursowe są fantastyczne, bo pokazują wszystko, co w miastach zwierząt dotyczy. Możemy razem z nimi żyć. Czasem jest pięknie, czasem jest śmiesznie, czasem jest strasznie, bo zwierzęta w miastach mają też problemy - podkreślał naukowiec.

- Jest im ciężko, niebezpiecznie. To pokazuje np. ciekawa praca Natalii Markowskiej (która zajęła I miejsce razem z Julią Zajkowską) o przerażonym wilku w mieście. Ona przypomina mi osobiście pracę Muncha „Krzyk”. Munch namalował ten obraz po wybuchu wulkanu Krakatau, bo słyszał krzyk całej przyrody. Tutaj mamy taki sam krzyk wilka w mieście  – mówił prof. Mirosław Ratkiewicz.

Na wystawie można zobaczyć też ptaki, które borykają się ze szklanymi pułapkami, lisa przechodzącego przez przejście dla pieszych, czy świnki, które włamują się do budki z kebabem.

- Bardzo trudno było wybrać te najlepsze prace, ponieważ są one wykonane różnymi technikami, są niezwykle pomysłowe. Jedna z prac pokazuje „fantastyczne zwierzęta” np. delfina z głową orła, czy rybo-łosio-zwierzewymienia prof. Mirosław Ratkiewicz.

Dodaje, że pomysł zorganizowania konkursu pt. „Dzikie zwierzęta – mieszkańcy i goście miast” pojawił się w SP nr 46, a inspiracją była książka „Ssaki Białegostoku”, której współautorem jest prof. Ratkiewicz.

Celem konkursu było poszerzenie świadomości przyrodniczo-ekologicznej, rozwijanie wrażliwości na otaczające piękno natury, zwrócenie uwagi na dzikie zwierzęta żyjące obok nas, kształtowanie postaw proekologicznych, stymulacja twórczości i kreatywności dzieci, rozwijanie wyobraźni i swobodnej ekspresji oraz zachęcanie do poszukiwań nowych form plastycznych.

Po uroczystym otwarciu wystawy uczniowie zwiedzili ekspozycje Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego oraz obejrzeli akwaria na Wydziale Biologii UwB.

Fot. Łukasz Nowicki/Anna Matwiejuk