Ekologia biebrzańskich bagien – studenci z Niemiec gościli w stacji UwB w Gugnach

05.07.2023
Grupa kilkunastu studentów i pracowników Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Dreźnie w Gugnach.

Grupa kilkunastu studentów i pracowników Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Dreźnie (HTW - Hochschule für Technik und Wirtschaft) gościła w stacji terenowej Uniwersytetu w Białymstoku w Gugnach. Żacy z Niemiec realizowali tam część zajęć w ramach kursu ekologii krajobrazu. Wyjazd był współfinansowany z programu Erasmus+ w ramach umowy, jaką UwB i uczelnia z Drezna zawarły w ubiegłym roku.

Terenowa Stacja Naukowo-Dydaktyczna Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku położona jest we wsi Gugny na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Stanowi doskonałą bazę dla badań terenowych, z której chętnie korzystają nie tylko studenci i pracownicy UwB, ale także goście z innych polskich i zagranicznych uczelni. Ostatnio odwiedziła ją grupa z Niemiec.

- Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem narodowym w Polsce i jednym z najbardziej dziewiczych obszarów zalewowych w Europie Środkowej. W ramach kursu terenowego ekologii krajobrazu, na kierunku monitoring środowiska Uniwersytetu Nauk Stosowanych HTW w Dreźnie, mogliśmy obserwować i badać wpływ niemal naturalnej dynamiki powodzi i ekstensywnego użytkowania gruntów na bioróżnorodność. Ogromny obszar zalewowy Biebrzy i wysoka heterogeniczność na poziomie krajobrazu skutkują bardzo wysoką bioróżnorodnością i zapewniają przetrwanie bogatych gatunkowo zbiorowisk. W trakcie prac terenowych zaobserwowaliśmy 130 gatunków ptaków i ponad 300 gatunków roślin (około 1/3 występujących gatunków), w tym gatunki reliktowe z epoki lodowcowej (np. wielosił błękitny Polemonium caeruleum). W połączeniu z obserwacjami orlików krzykliwych, łosi, a nawet wilka biegnącego przez łąki turzycowe, w zasadzie nic więcej nie trzeba było dodawać. W ten sposób 11 studentów mogło poznać typowy nizinny krajobraz zalewowy, który niestety nie istnieje już w Europie Zachodniej - relacjonuje prof. dr Frank Dziock, opiekun grupy.

Wizyta na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego i korzystanie przez niemieckich studentów z wyposażenia stacji w Gugnach, były możliwe dzięki współpracy, jaką Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku nawiązał w 2022 roku z drezdeńską uczelnią.

Studenci i pracownicy HTW mieli też okazję zobaczyć kampus największej podlaskiej uczelni, wziąć udział w wykładach przygotowanych przez biologów z UwB i odwiedzić Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze.

W organizacji wizyty pomogli niemieckim partnerom dr Krzysztof Deoniziak, dr Paweł Mirski, prof. Mirosław Ratkiewicz i prof. Jan Taylor. Goście z Drezna po powrocie na swoją uczelnię przesłali im specjalne podziękowania.

Fot: Frank Dziock, Mike Hölzel, Krzysztof Deoniziak, Timm Hoelzel