11.09.2024
Data: 16.09.2024
Miejsce wydarzenia: Centrum Warszawska 50
Godzina: 11:00 - 13:30

Panel pt. „Historia kobiet XIX i XX w. Stan badań, perspektywy, upowszechnianie, popularyzacja” jest wydarzeniem poprzedzającym rozpoczęcie obrad XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich. Panel odbędzie się w dniu 16 września 2024 r., o godz. 11.00 w Centrum Warszawska 50 (ul. Warszawska 50). Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie zorganizowane przez Katedrę Historii Kultury i Pracownię Historii Kobiet Uniwersytetu w Białymstoku oraz Ośrodek Badań Historii Kobiet Instytutu Studiów Kobiecych.

Badania dotyczące historii kobiet prowadzone są w Katedrze Historii Kultury UwB od wielu lat. Również Instytut Studiów Kobiecych, w powołanym Ośrodku Badań Historii Kobiet we współpracy i środowiskiem historyków białostockich i z całego kraju od kilku lat inicjuje spotkania naukowe, w których udział biorą badacze dziejów kobiet z Polski i z zagranicy.

Celem panelu pt. "Historia kobiet XIX i XX w. Stan badań, perspektywy, upowszechnianie, popularyzacja" jest prezentacja, upowszechnione i spopularyzowane wyników badań przeprowadzanych przez przedstawicieli środowisk akademickich z najważniejszych ośrodków naukowych w Polsce. Wśród uczestników i dyskutantów znajdą się reprezentanci przede wszystkim nauki, także edukacji i sztuki filmowej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem naukowym Rektora Uniwersytetu w Białymstoku.

Program wydarzenia:

Otwarcie i moderacja obradprof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz

Badania naukowe i ich upowszechnianie

• prof. dr hab. Lidia Michalska-Bracha, dr hab. Agnieszka Szudarek , prof. USz, Stan badań, dokonania, perspektywy – historia kobiet (XIX w.)
  • prof. dr hab. Ewa Maj, prof. dr hab. Jolanta Chwastyk-Kowalczyk, Stan badań, dokonania, perspektywy – historia kobiet (II Rzeczpospolita)
  • prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz, dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska, prof. KEN, Stan badań, dokonania, perspektywy – historia kobiet (PRL)

Upamiętnianie

• dr hab. Marek Białokur, prof. UO, Upamiętnianie w Sejmie i Senacie – przykłady kobiet wybitnych

Popularyzacja

• Marta Dzido, Solidarność według kobiet – produkcja filmowa jako przykład popularyzacji historii kobiet

Głosy w dyskusji

• dr hab. Adam Miodowski, prof. UwB, dr Maria Bauchrowicz-Tocka, dr Justyna Zajko-Czochańska, dr Dorota Gajda-Szczegielniak

Popularyzacja

Dyskusja podsumowująca z udziałem Uczestniczek i Uczestników Panelu, wnioski i perspektywy

Program Panelu (PDF) 690.57KB [ .pdf ]

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.