Holografia – od podstaw po najnowsze wykorzystanie opto-magnetyzmu

Wydział Fizyki UwB - siedziba
Data: 07.03.2023
Miejsce wydarzenia: Wydział Fizyki UwB przy ul. Ciołkowskiego, sala 2011

Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na wykład pt. „Holografia – od podstaw po najnowsze wykorzystanie opto-magnetyzmu”. Podczas spotkania dr inż. Adam Kowalczyk z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz dr inż. Jarosław Bomba z Wydziału Fizyki UwB zaprezentują podstawy holografii oraz wyniki badań zespołu naukowców z UwB i Politechniki Warszawskiej, kierowanego przez prof. A. Stupakiewicza, które zostały ostatnio opublikowane w Nature Communications.

Wykład odbędzie się we wtorek, 7 marca w sali 2011 Wydziału Fizyki przy ul. Ciołkowskiego. Początek o godz. 13.15.

Streszczenie wykładu: Na wstępie zostaną zaprezentowane podstawy holografii. W dalszej części wykładu zostanie wprowadzony i krótko omówiony podział holografii na hologramy klasyczne, cyfrowe oraz syntetyczne (generowane komputerowo). Następnie przedstawione będą przykładowe wyniki prac nad układami do rejestracji barwnych hologramów cyfrowych. W zakresie holografii syntetycznej zostaną zaprezentowane układy do projekcji holograficznej oraz miniaturowa głowica projekcyjna. W drugiej części wykładu zostaną przedstawione najnowsze wyniki naszych wspólnych badań w zakresie holografii generowanej komputerowo. W celu zapisu hologramu syntetycznego wykorzystywany jest tu ośrodek opto-magnetyczny.

Osiągnięcie zespołu fizyków kierowanego przez prof. Andrzeja Stupakiewicza z Wydziału Fizyki UwB, o czym już informowaliśmy, zostało opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Nature Communications”. W artykule zaprezentowana została nowa koncepcja wykorzystania ultraszybkiego zapisu magnetycznego do tworzenia i wyświetlania dynamicznych obrazów holograficznych.

Więcej informacji: uwb.edu.pl/aktualnosci/ultraszybki-sposob-na-holograficzny-zapis-magnetyczny-w-wyswietlaczach