Informatyk z UwB wśród autorów pierwszej implementacji przełomowego standardu w świecie zarządzania danymi grafowymi

Dr Dominik Tomaszuk

Dr inż. Dominik Tomaszuk z Wydziału Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku, w ramach międzynarodowego konsorcjum Linked Data Benchmark Council (LDBC), znalazł się w grupie roboczej odpowiedzialnej za opracowanie i wdrożenie narzędzi do GQL - standardu dla języka zapytań grafowych. Ten dokument, który został opublikowany w kwietniu 2024 r. przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO), przynosi przełom w świecie zarządzania danymi grafowymi.

Dr inż. Dominik Tomaszuk od 4 lat aktywnie działa w  Linked Data Benchmark Council - organizacji non-profit, skupiającej liderów w dziedzinie danych grafowych. To międzynarodowe konsorcjum niedawno ogłosiło udostępnienie wczesnej wersji otwartoźródłowych narzędzi gramatyki GQL.

Nad stworzeniem tych narzędzi pracowała Grupa Robocza ds. Implementacji GQL, do której należeli: badacz z Uniwersytetu w Białymstoku, Michael Burbidge (który prowadzi Grupę Roboczą), Damian Wileński (absolwent Wydziału Informatyki UwB).

- Te narzędzia już teraz usprawniają tworzenie kodu i przykładów syntaktycznie poprawnych zapytań. Są to m.in. otwarta gramatyka GQL, Edytor Kodów GQL, a także diagramy kolejowe GQL, automatycznie aktualizujące się po każdej zmianie składni – mówi dr inż. Dominik Tomaszuk.

Informatyk z UwB jest również aktywnym członkiem LDBC Extended GQL Schema Working Group, która pracuje nad rozszerzonym modelem danych i schematami. To grupa międzynarodowych ekspertów opracowujących i wdrażających najnowocześniejsze narzędzia, z którymi naukowcy i praktycy mogą szybko zrozumieć i wdrożyć standardy GQL.