Informatyk z UwB z prestiżową nagrodą ACM SIGMOD 2023 Industrial Paper Award

Siedziba Instytutu Informatyki

Dr inż. Dominik Tomaszuk z Instytutu Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku to jeden z autorów artykułu pt. „PG-Schema: Schemas for Property Graphs”, który został wyróżniony nagrodą ACM SIGMOD 2023 Industrial Paper Award. Ta została wręczona podczas międzynarodowej konferencji SIGMOD w Seattle, która co roku gromadzi specjalistów z całego świata od zarządzania danymi.

Nagrodzony artykuł dotyczy PG-Schema, czyli schematów dla grafów właściwości.

- Przedstawia on analizę dotychczasowych systemów baz danych grafowych i wskazuje na brak kompleksowego wsparcia dla schematów, które umożliwiałyby użytkownikom narzucanie struktury na węzły, krawędzie i właściwości grafu. Autorzy artykułu proponują stworzenie jednolitego języka schematów dla grafów właściwości, który mógłby przyspieszyć rozwój standardu GQL. Artykuł ma na celu zwiększenie świadomości na temat potrzeby rozwoju schematów dla grafów właściwości i przedstawienie konkretnego rozwiązania w postaci PG-Schema – wyjaśnia dr inż. Dominik Tomaszuk.

Dodaje, że artykuł powstał przy kooperacji 21 naukowców z wiodących uniwersytetów na świecie (Lyon 1 University, Istitut Polytechnique de Paris, Eindhoven University of Technology, University of London, University of Edinburgh, University of Bayreuth, Free University of Bozen-Bolzano i inne) oraz największych firm technologicznych (Google, Amazon Web Services, Neo4j, TigerGraph, RelationalAI i inne).

- Mój główny wkład to zaprojektowanie składni języka schematów PG-Schema oraz porównanie naszej propozycji to istniejących rozwiązań – mówi dr inż. Tomaszuk.

Konferencja SIGMOD, czyli Special Interest Group on Management of Data, to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w dziedzinie zarządzania danymi. Odbywa się co roku i gromadzi wiodących naukowców, badaczy i praktyków z całego świata. Pierwsza konferencja została zorganizowana w 1975 roku. Tegoroczna odbywała się od 18 do 23 czerwca w Seattle.