Interdyscyplinarnie o ochronie środowiska. Rusza popularyzatorski projekt ,,EkoLOGICZNI studenci i doktoranci”

26.08.2024
grafika

Popularyzacja zachowań proekologicznych, tworzenie przestrzeni do dyskusji naukowej oraz wymiany informacji o osiągnięciach naukowych związanych z ekologią – to główne cele projektu ,,EkoLOGICZNI studenci i doktoranci”, który jest realizowany m.in. przez studentów i doktorantów UwB pod szyldem Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (SAWP). Działania potrwają do grudnia 2024 roku.

- Projekt dąży nie tylko do zwiększenia świadomości studentów i doktorantów w zakresie działań proekologicznych, ale również stara się inspirować do prowadzenia badań w tym zakresie, bez względu na reprezentowany kierunek studiów czy dyscyplinę naukową – mówi pomysłodawczyni przedsięwzięcia i kierownik projektu mgr Katarzyna Kowalik, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu w Białymstoku.

Projekt otrzymał dofinansowanie – ponad 99 tys. zł – z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach konkursu ,,Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”. Ponad 10 tys. zł – jako wkład własny – wyłożyło Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Prawa UwB (wnioskodawca). Przedsięwzięcie uzyskało również patronat Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Za projektowe działania odpowiada zespół złożony m.in. ze studentów i doktorantów UwB oraz przedstawicieli SAWP. Ich mentorem jest prof. dr hab. Maciej Perkowski z Wydziału Prawa UwB, wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Prawa.

- Połączenie w interdyscyplinarnym zespole sił studentów, doktorantów oraz nieco bardziej doświadczonych przedstawicieli Stowarzyszenia jest bez wątpienia wartościowym przykładem kooperacji naukowej. Odłożywszy „na bok” wszelkie hierarchie i afiliacje – zespół skupia się na popularyzacji nauki, kładąc nacisk na znaczenie treści, przystępność formy i wzajemne kształtowanie podejścia do nauki oraz człowieka. Aby to osiągnąć – należy mówić prosto o rzeczach trudnych, nie gubiąc przy tym ich istoty. W ten sposób można i należy starać się inspirować także ludzi spoza nauki do poszukiwania prawdy, jako najlepszego podejścia z możliwych. Wbrew pozorom tak jest wydajniej (strategicznie, bo taktycznie nie zawsze), a na pewno lepiej dla człowieka – podkreśla prof. Maciej Perkowski.

- Zaproszenie do zespołu studentów, doktorantów i przedstawicieli Stowarzyszenia, stanowi dla mnie przykład udanej współpracy w środowisku akademickim. Niezależnie od tego jaki posiadamy tytuł naukowy, łączy nas cel i chęć spełnienia misji, jaką ma każdy człowiek nauki: popularyzowanie wiedzy. Nauka nie powinna być hermetyczna i dostępna tylko dla nielicznych. Dzielmy się badaniami, osiągnięciami, mówmy zrozumiale o sprawach skomplikowanych. Inspirujmy innych do poszukiwania prawdy – zachęca również mgr Katarzyna Kowalik.

Dodaje, że efekty działań projektowych, popularyzujących wiedzę o ekologii, przyjmą formę grafik, krótkich materiałów wideo, podcastów i opracowania zbiorowego.

Do zabrania głosu w podcastach (gościem pierwszego, już opublikowanego odcinka jest prof. Maciej Perkowski) zaproszono profesorów, doktorów, doktorantów i studentów, którzy posiadają dorobek naukowy w badaniach nad ekologią. Nie są to jedynie biolodzy, ale również – jak wynika z założeń projektu - przedstawiciele ekonomii, filologii, nauk chemicznych, nauk medycznych, prawa i wielu innych dyscyplin.

Występują oni także w krótkich materiałach wideo – rolkach - które są odpowiedzią na współczesne trendy i dzięki którym przekazuje się wiedzę nie dłużej niż w minutę.

Grafiki mają dwie formy: powiadomień i wiedzy. W tych pierwszych pojawia się informacja o nadchodzących materiałach oraz pytanie, na które później - w grafice wiedzy – udzielana jest odpowiedź, wkomponowana w ramach przygotowanego materiału.

- To jest właśnie sens projektu ,,EkoLOGICZNI studenci i doktoranci”- przekazanie w prosty sposób niezwykle ważnych, zweryfikowanych naukowo kwestii, związanych z ekologią i ochroną środowiska. Zachęcamy również studentów i doktorantów do tego, by dołożyli swoją cegiełkę do rozwoju badań nad ekologią, niezależnie od tego, jaki kierunek studiują albo w jakiej dyscyplinie prowadzą badania naukowe. Ochrona przyrody jest interdyscyplinarna, nie ma tu miejsca na podziały, jest natomiast bardzo dużo przestrzeni, by znajdować rozwiązania i prowadzić dialog naukowy – zaznacza kierownik projektu.

Kluczowym punktem projektu będzie naukowe opracowanie zbiorowe, które zostanie opublikowane nakładem wydawnictwa Temida2, znajdującego się na liście wydawnictw punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i prowadzonego przez Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Prawa UwB. Do zgłaszania abstraktów zespół projektowy zaprasza przede wszystkim zainteresowanych tematyką studentów i doktorantów, ale też doktorów, a nawet profesorów.

Realizatorzy działań liczą, że efektem zakończonego projektu będzie nie tylko zwiększenie świadomości o ekologii wśród studentów i doktorantów, ale również przekroczenie mentalnej bariery prowadzenia badań tylko w jednej dyscyplinie przez młodych naukowców.

- Interdyscyplinarność przynosi wiele korzyści dla rozwoju nauki, a w temacie ekologii i ochrony przyrody może przynieść jeszcze więcej korzyści dla świata – nie ma wątpliwości mgr Katarzyna Kowalik.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową projektu: ekologiczni.uwb.edu.pl

Materiały video: youtube.com/@EkoLOGICZNI

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.