Konferencja (nie)Naukowa – czyli dlaczego warto promować naukę i jak robić to ciekawie?

konferencja nienaukowa

25 studentów i doktorantów z całej Polski opowiedziało o swoich badaniach i naukowych zainteresowaniach podczas Konferencji (nie)Naukowej, jaka w czwartek (13 czerwca) rozpoczęła się na Uniwersytecie w Białymstoku. Autorzy najciekawszych prezentacji zostali nagrodzeni. Dwudniowe, interdyscyplinarne spotkanie zorganizowała Rada Uczelniana Samorządu Doktorantów UwB.

Jak mówią organizatorzy, Konferencja (nie)Naukowa za swój główny cel stawia sobie rozwój popularyzacji nauki i pokazanie młodym naukowcom - studentom i doktorantom - że o trudnych rzeczach można mówić ciekawie i w przystępny sposób.

- Zbyt często spotykaliśmy się z bardzo sztywnym i staroświeckim podejściem do nauki u naszych rówieśników i postanowiliśmy zrobić coś, co by przekonało ich, że można i warto swoją pracę badawczą prezentować inaczej, że badania i ich wyniki mogą zaciekawić innych. Chcemy też pokazywać młodym naukowcom, jak ważne jest promowanie nauki także poza uczelniami czy instytutami i rozpowszechnianie jej w naszych domach, miastach, regionach – przekonuje mgr Katarzyna Gdula, jedna z organizatorek.

Pierwszego dnia konferencji jej uczestnicy mieli kilkuminutowe wystąpienia przed audytorium – oceniała je publiczność i powołany przez organizatorów komitet naukowy: dr hab. Anetta Bogusława Strawińska (Wydział Filologiczny UwB), dr Dawid Frąckowiak (Centrum Zaawansowanych Technologii UAM) oraz dr Marcin Sowała (Wydział Prawa UwB).

- Do udziału w tej „rywalizacji” na wystąpienia popularnonaukowe zgłosiło się ponad 50 chętnych, co bardzo nas ucieszyło. Niestety ze względu na ramy czasowe, podczas konferencji zaprezentowało się tylko 25 młodych badaczy – informuje mgr Katarzyna Gdula.

Nagroda Komitetu Naukowego trafiła do Urszuli Jabłońskiej z Uniwersytetu w Białymstoku, natomiast wyróżnienia – do Gabrieli Klasy z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krzysztofa Sperkowskiego z Uniwersytetu SWPS. Z kolei publiczność nagrodziła Aleksandrę Rozumko (UwB).

W piątek młodzi adepci nauki wzięli udział w szkoleniach dotyczących autoprezentacji i wystąpień publicznych (w roli szkoleniowców wystąpili dr Dawid Frąckowiak oraz rzeczniczka UwB Katarzyna Dziedzik). Na zakończenie odbył się otwarty dla wszystkich chętnych wykład socjologa z UwB dr. Macieja Białousa pt. "Storytelling. Opowiedzmy sobie lepszy świat".

Konferencję patronatem objęli: Rektor Uniwersytetu w Białymstoku, Forum Uniwersytetów Polskich, Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich. Patroni honorowi: Prezydent Miasta Białegostoku, Marszałek Województwa Podlaskiego, Dziekan Wydziału Chemii UwB.