Laureat Nagrody im. Lwa Sapiehy dr Mikola Volkau wygłosi wykład na UwB

Dr Mikola Volkau - banner

„Obrona na wschodzie: zamki i arsenały Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVI - początku XVIII wieku” – to tytuł wykładu, jaki na Wydziale Historii Uniwersytetu w Białymstoku wygłosi dr Mikola Volkau, laureat Nagrody im. Lwa Sapiehy i pracownik naukowy Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie. Spotkanie odbędzie się 11 grudnia (poniedziałek) o godz. 11.30 w siedzibie wydziału przy Placu NZS (sala nr 102). Jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Dr Mikola Volkau to białoruski historyk i badacz. Urodził się w 1985 roku w Mińsku, wykształcenie wyższe zdobył na Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym w Wilnie oraz Narodowej Akademii Nauk Białorusi, gdzie w 2016 r. obronił doktorat. Jego zainteresowania naukowe to m.in. historia architektury, urbanistyki, wojskowości i uzbrojenia Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVI–XVIII wieku. We wrześniu 2020 roku został zatrzymany podczas pokojowej demonstracji w Mińsku, po czym był zwolniony z uczelni i zmuszony do przerwania badań naukowych na Białorusi. W tym samym roku przeprowadził się do Polski, gdzie kontynuował badania.

Dr Mikola Volkau jest laureatem tegorocznej Nagrody im. Lwa Sapiehy, przyznawanej z inicjatywy Kolegium Europy Wschodniej oraz Studium Europy Wschodniej UW białoruskim badaczom. Laureat lub laureatka otrzymuje możliwość odwiedzania kolejnych uniwersytetów, gdzie ma zapewnione warunki pobytu i pracy, może też prowadzić wykłady na tematy związane z historią lub współczesnością Białorusi.

Uniwersytet w Białymstoku jest jedną z uczelni przyjmujących laureatów Nagrody im. Lwa Sapiehy. Dr Volkau od 15 listopada gości na Wydziale Historii największej podlaskiej uczelni. Będzie tu realizował prace badawcze do 15 stycznia 2024 roku. Opiekunem naukowym stypendysty jest dr hab. Krzysztof Buchowski, prof. UwB.