Najlepsi doktoranci z Uniwersytetu w Białymstoku nagrodzeni

18.06.2024
Rozstrzygnięcie konkursu „Per aspera ad astra”

Znamy zwycięzców pierwszego konkursu „Per aspera ad astra” na najlepszych doktorantów Uniwersytetu w Białymstoku. Dziś (18.06.2024) pamiątkowe dyplomy wręczył im dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB, prorektor ds. kształcenia. Laureaci konkursu otrzymali też nagrody pieniężne.

Zgodnie z regulaminem konkursu, komisje konkursowe mogły przyznać w każdej z trzech działających na UwB Szkół Doktorskich po trzy nagrody, w wysokości 10.000, 7.000 oraz 3.000 zł brutto. Oceniany był dorobek naukowy doktorantów, pod uwagę były też brane autorskie monografie naukowe, artykuły, uzyskane granty, zgłoszone i uzyskane patenty, staże zagraniczne, referaty na międzynarodowych konferencjach naukowych.

W Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych przyznana została tylko jedna nagroda, III stopnia. Otrzymał ją mgr Jakub Kozłowski. W Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych nagrodę I stopnia zdobył mgr Mateusz Ułanowicz, a kolejne trafiły do mgr. Jakuba Ali Farhana (II stopnia) oraz mgr. Piotra Betkowskiego (III stopnia). Natomiast w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych przyznana została nagroda I stopnia – otrzymała ją mgr Anna Baryłka oraz nagroda III stopnia – tę zdobył mgr Adam Dominik Majewski.

Jak stwierdził podczas uroczystości wręczenia laurów dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB, to nagrody dla elity doktorantów na naszej uczelni. Mają motywować młodych badaczy.

- Jest to pionierskie działanie na naszej uczelni, ale myślę, że od dawna oczekiwane, bo sposobów na motywowanie do pracy naukowej  wbrew pozorom nie jest aż tak dużo – powiedział prorektor. - Kłaniam się Państwu, waszym wysiłkom, waszej pracy. Trzymam kciuki za wszystkie oceny, które przed wami – także za tę najważniejszą ocenę w formie obrony. Niech to będzie prawdziwa gwiazda, po którą sięgacie, pięknie napisana praca, dysertacja.

Prof. Korotkich dziękował też i gratulował zarówno dyrektorom Szkół Doktorskich, jak i promotorom nagrodzonych. Rolę tych ostatnich podkreśla również jedna z laureatek konkursu.

- Ta nagroda jest tak naprawdę nie tylko dla mnie. Otrzymałam ją dzięki wsparciu i pomocy mojej promotor, prof. Beaty Godlewskiej-Żyłkiewicz i dr Sofii Gamy. Gdyby nie one i ich wsparcie, nie byłoby mnie tutaj – komentowała mgr Anna Baryłka.

Mgr Jakub Kozłowski już od szkoły średniej wiedział, że historia jest tym, co go najbardziej interesuje. Zarówno studia historyczne, jak i przyszły doktorat to jego świadomy, konsekwentny wybór.

- Ja lubię pracę z ludźmi, także pracę dydaktyczną. Zresztą, historia to też jest jakaś forma prowadzenia dialogu, dialogu z różnymi pokoleniami, umiejętność dotarcia do różnych grup. I to też jest dla mnie wartość tej nauki – mówi doktorant.

O tym, że w niełatwej pracy młodego naukowca najważniejsza jest motywacja wewnętrzna, przekonany jest też mgr Mateusz Ułanowicz.

- To wszystko wynika z pasji. Trzeba mieć pasję, aby prowadzić działalność naukową, ponieważ bez tego badacz nie jest w stanie napisać rzetelnej rozprawy doktorskiej. Pisanie rozprawy i prowadzenie działalności okołonaukowej odbywa się kosztem życia prywatnego – podkreśla.

Tym niemniej nagrodzeni doktoranci przyznają, że taka konkursowa formuła docenienia ich pracy zachęca do dalszych starań.

- Tę nagrodę otrzymałem za zgłoszenie patentowe. Jeśli uda się przekształcić je w pełny patent, będą kolejne, dodatkowe punkty. Jestem też w trakcie pisania monografii, publikacji, więc jeśli za rok będzie kolejna edycja konkursu, to jak najbardziej zamierzam się zgłosić - zapowiada mgr Adam Dominik Majewski.

Zamiar kontynuowania przez uczelnię projektu „Per aspera ad astra” potwierdził obecny na spotkaniu dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB.

Na największej podlaskiej uczelni w trzech Szkołach Doktorskich: Nauk Humanistycznych, Nauk Społecznych oraz Nauk Ścisłych i Przyrodniczych kształci się łącznie ponad 140 doktorantów.