Naukowo i międzykulturowo. UwB ponownie zorganizuje zajęcia dla polskich i ukraińskich uczniów

zajęcia w ramach KMO

Uniwersytet w Białymstoku już po raz drugi otrzymał finansowe wsparcie od Centrum Nauki Kopernik i Fundacji Deloitte na organizację naukowych zajęć, integrujących dzieci i młodzież z Polski oraz Ukrainy. Uczniowie będą spotykać się w działających na UwB i w podlaskich szkołach Klubach Młodego Odkrywcy, żeby eksperymentować, kształtować kompetencje XXI wieku, ale też wzbogacać swoją wiedzę o zwyczajach i kulturze obu narodów. Pierwsze spotkanie na największej podlaskiej uczelni odbędzie się 21 lutego.

Zajęcia zostaną przeprowadzone w ramach projektu pt. „Kompetentni i zintegrowani przez eksperymentowanie”, którego autorkami są dr Anna Rybak z Wydziału Matematyki UwB i dr Alina Stankiewicz z Wydziału Biologii UwB. Ich wniosek został nagrodzony w konkursie pt. „Razem dla lepszej przyszłości z KMO”, który zorganizowały: Centrum Nauki Kopernik i Fundacja Deloitte, a nagroda wyniosła 12 tys. zł.

- Już po raz drugi otrzymaliśmy finansowe wsparcie na przygotowanie zajęć dla polskich i ukraińskich uczniów w ramach Klubów Młodego Odkrywcy. Nawiązując do różnych dyscyplin nauki, tym razem chcemy się skupić na rozwijaniu umiejętności z zakresu STEAM (Science - nauka, Technology - technologia, Engineering - inżynieria, Arts - sztuka i Maths - matematyka) oraz kształceniu kompetencji XXI wieku (według modelu 4K: krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja, kooperacja). Celem projektu jest również integracja uczniów, a także wzbogacenie wiedzy o zwyczajach i kulturze obu narodów i  wzmacnianie więzi pomiędzy KMO a podlaskimi szkołami, w których uczą się dzieci narodowości ukraińskiej - mówi dr Anna Rybak koordynatorka projektu z Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku.

Zajęcia będą odbywać się na UwB i w szkołach, w których działają Kluby Młodego Odkrywcy. Wezmą w nich udział klubowicze i zainteresowani uczniowie ukraińscy, ale spotkania są także otwarte dla innych uczniów z regionu, w tym z zagranicy (np. z Białorusi, Czeczenii), którzy chcą poznać zasady działania Klubów i odkrywać wiedzę poprzez eksperymentowanie.

- Projekt będziemy realizować od lutego do maja 2024 r. Pierwsze spotkanie na naszej uczelni odbędzie się 21 lutego. Serdecznie zapraszamy. Zainteresowanych proszę o kontakt mailowy: a.rybak@uwb.edu.pl – zachęca dr Anna Rybak.

Dodaje, że oprócz zajęć stacjonarnych, projekt zakłada też organizację wycieczek (m.in. do Planetarium UwB i Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego) oraz „Piknik Klubowy 2024”, który odbędzie się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku w ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Tegoroczne działania nawiązują do projektu „Eksperymentujemy naukowo”, który był realizowany na UwB w ubiegłym roku, także w ramach konkursu „Razem dla lepszej przyszłości z KMO”. W zajęciach wzięło w sumie udział 158 uczniów, w tym 75 z Ukrainy i Białorusi. Odbyło się 20 spotkań, których tematy nawiązywały do różnych dyscyplin nauki: biologii, chemii, fizyki, matematyki. Uczniowie dowiedzieli się np. jak zrobić tęczę i czy otaczający nas świat jest uporządkowany, poznawali też tajemnice zwierząt i podążali śladami Archimedesa oraz Eulera.

Największa podlaska uczelnia od 2018 roku jest parterem regionalnym Centrum Nauki Kopernik (Warszawa) w programie Klub Młodego Odkrywcy i sprawuje pieczę nad opiekunami klubów i sympatykami programu z całego województwa.

Na Uniwersytecie w Białymstoku działają w tej chwili trzy Kluby Młodego Odkrywcy o profilu matematycznym i dwa o charakterze fizycznym. Klub „My, matematyczni podróżnicy” skupia uczniów  klas II-IV szkół podstawowych, Klub „My, tropiciele matematyki” powstał z myślą o uczniach klas V-VIII szkół podstawowych, natomiast Klub Młodego Odkrywcy „My, matematycy” to oferta dla uczniów szkół średnich. Zajęcia wszystkich Klubów odbywają się raz w miesiącu na Wydziale Matematyki UwB. Kluby o profilu fizycznym to: „Newton, Einstein, a teraz My” (dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych) i „Ciekawskie dziobaki” (dla uczniów klas I-IV szkół podstawowych). Zajęcia tych Klubów odbywają się na Wydziale Fizyki UwB.

Fot. dr Wojciech Olszewski