"Niewidzialny problem - kolizje ptaków z powierzchniami przeszklonymi” Biolodzy z UwB zapraszają na otwarte seminarium

Zabezpieczenie okien

Co każdy z nas może zrobić, żeby ograniczyć kolizje ptaków z przeszklonymi powierzchniami? Rozwiązania podpowiedzą, a nawet zademonstrują pracownicy Wydziału Biologii UwB oraz studenci z Koła Naukowego Biologów im. Doktora Włodzimierza Chętnickiego. Wszystkich miłośników ptaków zapraszają do siebie na otwarte seminarium. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 16 stycznia 2024 r., w siedzibie wydziału w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Jak mówią biolodzy, nasze miasta są pełne ekologicznych pułapek dla dzikiej przyrody.

- Przykładem są tu przeszklone i refleksyjne powierzchnie, które są „niewidoczne” dla zwierząt, bo nie są przez nie traktowane jak przeszkoda. Szczególnie narażone na śmiertelną kolizję z nimi są ptaki, niezależnie od tego czy mamy do czynienia ze standardowym oknem w domu, czy przeszkloną elewacją biurowca, albo budynku użyteczności publicznej. Istnieją jednak skuteczne rozwiązania, które zapobiegają kolizjom zwierząt z powierzchniami przeszklonymi. Podczas seminarium nakreślimy problem kolizji ptaków z powierzchniami przeszklonymi, pokażemy w jaki sposób prowadzić monitoring śmiertelności w celu wytypowania powierzchni o zwiększonym ryzyku kolizji oraz przedstawimy skuteczne rozwiązania problemu – zapowiada dr Krzysztof Deoniziak z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.00 w Auli im. Aliny Myrchy (sala 2003) i potrwa ok. półtorej godziny. Najpierw biolodzy opowiedzą o skali problemu ptasich kolizji, wyjaśnią, czym różni się mechanizm widzenia u ptaków i ludzi. Potem, na przykładach, opowiedzą jak można zabezpieczyć szklaną powierzchnię, by zminimalizować ryzyko zderzania się z nią ptaków. Na koniec zaproszą uczestników spotkania na praktyczny pokaz zabezpieczania okna, pokażą też, jak wygląda jedna ze szklanych ścian w kampusie, na której została naklejona specjalna folia.

- Na to spotkanie zapraszamy wszystkich, którym los ptaków leży na sercu: przedstawicieli instytucji, które mają wpływ na planowanie i projektowanie architektury, właścicieli domów, działkowców. Bo problem dotyczy bardzo wielu obiektów: ptaki rozbijają się choćby o duże przeszklone drzwi prowadzące na taras czy do ogrodu, okna bloków, domów i działkowych altanek otoczonych zielenią. Na pewno przekonało się już o tym wielu użytkowników takich obiektów – mówi Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka Uniwersytetu w Białymstoku.

Przypomnijmy, że Koło Naukowe Biologów UwB od kilku lat na terenie kampusu prowadzi systematyczny monitoring śmiertelności ptaków na skutek zderzenia ze szklanymi powierzchniami. Jego wyniki pozwoliły studentom wytypować miejsca szczególnie niebezpieczne, a potem zabezpieczyć znaczną część z nich. Dzięki współpracy z partnerami - Fundacją Szklane Pułapki, austriacką organizacją BirdShades oraz deweloperem mieszkaniowym Unidevelopment SA – ok 300 m² szklanej ściany budynku Wydziału Matematyki w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku zostało zabezpieczonych specjalną folią. Dodatkowo, dzięki środkom z Akademii Fundacji BOŚ i wsparciu Wydziału Biologii UwB, studenci samodzielnie zabezpieczyli okna o łącznej powierzchni ok. 100 m² specjalnymi kropkami. Do tego działania wytypowali szyby nie tylko na terenie kampusu, ale też na jednej ze ścian budynku rektoratu, sąsiadującej z zadrzewionym terenem.

logotypy