Niezwykła podróż do Gruzji w towarzystwie filmoznawcy z UwB

04.07.2024
kadr z filmu „Najgruzińszy/a”

„Najgruzińszy/a” to film dokumentalny o Gruzji, ale także o odkrywaniu i docenianiu różnorodności. Główną rolę gra w nim nasz badacz - dr Tomasz Adamski z Wydziału Studiów Kulturowych, który przemierza kraj od wsi po miasta, od Kachetii po Tbilisi, spotykając niezwykłe postacie, od myśliwych po artystów. Do wspólnej, filmowej podróży zaprasza wszystkich zainteresowanych.

Dr Tomasz Adamski postanowił  odnaleźć „najgruzińszego” lub „najgruzińszą”. Z humorem pokazuje, jak łatwo można zakochać się w gruzińskiej kulturze, gościnności i niezwykłej historii.

- Byłem tam kilka miesięcy temu razem z Pawłem Nazarukiem (DogFilm). Przemierzaliśmy Gruzję w poszukiwaniu najbardziej stereotypowego mieszkańca tego kraju. To oczywiście był tylko punkt wyjścia i dzięki temu, udało nam się poznać całą masę fantastycznych ludzi, porozmawiać z nimi, pobyć, dowiedzieć się czegoś o sobie nawzajem. To moja druga już wizyta w tym kraju i mocno się do niej przygotowywałem, czytając co się da na ten temat. Z Gruzją jest tak, że czytasz te wszystkie fantastyczne opowieści o toastach, suprach, gruzińskiej gościnności i myślisz sobie, że ludzie je trochę podkolorowywali, jedziesz tam i… wciąga cię ten sam wir fantastycznych przygód. Nie wiesz kiedy, a znajdujesz się w piwnicy pełnej beczek gruzińskiego wina albo wśród gruzińskich wojowników kultywujących dawne sztuki walki – opowiada dr Tomasz Adamski.

Dodaje, że Gruzini bardzo lubią Polaków, są pomocni, pełni energii i nieprzewidywalni. Bardzo też kochają swój kraj i chcą by ci, którzy go odwiedzają przywieźli do domu same dobre wspomnienia.

- I tak właśnie jest w moi przypadku. Brałem udział w szalonej wyprawie w góry, która zakończyła się strzelaniem z karabinu. Poznałem trenera młodzieżowej reprezentacji tego kraju w rugby, zagrałem w szachy z tamtejszym mistrzem i zwiedzałem Tbilisi z utalentowaną artystką graffiti. Fotografowałem napotkanych po drodze ludzi, spędzając z nimi długie godziny na wspólnej rozmowie o naszych krajach, o gruzińskiej tożsamości, o Rosji. Wszystko to utrwalił w filmowych obrazach Paweł z charakterystyczną dla siebie wrażliwością. A sam film powstał na zamówienie Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego – dodaje badacz z WSK.

Rozmowy i spotkania, które przeprowadził były na tyle inspirujące, że przymierza się do napisania naukowego artykułu na ten temat.

Premiera filmu odbyła się 12 czerwca w warszawskiej Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki. Pokaz był połączony z dyskusją dotyczącą aktualnych fal protestów gruzińskiego społeczeństwa. Film od 28 czerwca jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych na kanale YouTube.

Dr Tomasz Adamski pracuje w Zakładzie Studiów nad Kulturą Współczesną i Filmem na Wydziale Studiów Kulturowych UwB. Jego zainteresowania badawcze związane są z kulturoznawstwem, nauką o sztuce, filmoznawstwem, a na poziomie bardziej szczegółowym z kinematografią skandynawską, a szczególnie kinem szwedzkim. Jest m.in. współtwórcą wystawy „Wyśniona historia podlaskiego kina”.

Zapraszamy do oglądania.