Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Wydział Studiów Kulturowych zaprasza na ostatnie w tym roku akademickim spotkanie naukowe w ramach Kolokwiów Kulturoznawczych. Odbędzie się ono w środę, 19 czerwca, w godz. 15-16.30, w siedzibie WSK (sala B4). O swoich planach badawczych opowie dr Karolina Wierel, która przedstawi wystąpienie pt. „Odzyskane opowieści: narracje tożsamościowe w wybranych tekstach kultury XXI wieku: od mikrowersum do uniwersum”. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych pracowników naukowych UwB.

O spotkaniu:

„Zanim zabierzemy się do uzdrawiania ziemi, powinniśmy wcześniej uzdrowić opowieści”. Słowa Gary’ego Nabhana wyznaczają dwa istotne obszary interpretacyjne, które interesują Autorkę w projekcie analitycznym narracji kulturowych z USA i Polski.  Podmiotem badania są poszukiwania i interpretacja odzyskanych narracji z historii kultury na temat tożsamości społeczności rdzennych mieszkańców USA i polskiego chłopstwa, a także innych grup społecznych, które były pomijane w głównym nurcie opowieści.

Hipoteza „odzyskiwania tożsamości” łączy się z szerszym zjawiskiem kulturowym o nazwie Reclaiming the Narrative (odzyskiwanie narracji), które występuje na wielu poziomach opowieści kulturowych i w wielu miejscach na świecie. Do projektu badawczego, który Autorka planuje zrealizować, wybrano dwa obszary kulturowe: Polskę i USA. Analiza kulturoznawcza będzie badała sposoby konstruowania tożsamości kulturowej jednostek w literackich, filmowych i serialowych tekstach kultury.

O prelegentce:

Dr Karolina Wierel, adiunkt w Zakładzie Studiów nad Kulturą i Mediami Wydziału Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku, kulturoznawca, filolog. Interesuje się twórczością katastroficzną i postapokaliptyczną, motywem Księgi w kulturze, relacją kultura-literatura-film, historią oralności i piśmienności oraz współczesnymi prądami myślowymi w filozofii kultury, a szczególnie nową humanistyką, humanistyką ekologiczną, posthumanizmem, postsekularyzmem. Autorka monografii: Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich i filmowych przełomu XX i XXI wieku, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2019.