Opowiedz. Organizatorzy XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Anny Markowej czekają na poezję i prozę

grafika konkursowa

- Chcemy, by nasz konkurs się rozwijał, otwierał na nowych uczestników. Przed rokiem, w jubileuszowej edycji, konkurs po raz pierwszy był ogólnopolski. Teraz uznaliśmy, że nie powinniśmy wykluczać szkół polskich prowadzonych za granicą – ich uczniowie też powinni mieć szansę na laur młodego poety czy pisarza. Zaproszenia kierujemy do placówek, z którymi już współpracujemy, np. szkół w Wilnie czy Rydze. Ale jesteśmy też otwarci na niespodzianki – odzew ze szkół, o których być może nie pomyślelibyśmy. Przecież są takie placówki w Paryżu czy w Londynie, gdzie zamieszkuje spora polska diaspora. Zresztą, nie musza to być szkoły, ale także choćby środowiska skupione wokół domów kultury polskiej za granicą – mówi dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB, literaturoznawca i zarazem przewodniczący kapituły konkursowej.

Organizatorami konkursu są Studenckie Koło Naukowe Klub Humanistów przy Wydziale Filologicznym UwB oraz Stowarzyszenie Schola Humana, zaś patronatem objęli go JM Rektor Uniwersytetu w Białymstoku i Prezydent Miasta Białegostoku.

Uczestnicy mogą zgłaszać prace w kategorii proza i poezja. Choć konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, swoich sił – w kategorii „open” – mogą w nim spróbować także inni twórcy. W tym roku mottem konkursu jest tytuł wiersza Anny Markowej z tomu „Bracia najmniejsi” – „Opowiedz”.

- To jest piękna poetycka refleksja o tym, jak można połączyć prozę życia z marzeniami, z tęsknotą za lepszym światem. Ten tytuł powtórzony w wierszu wielokrotnie, anaforycznie -  „opowiedz..., opowiedz..., opowiedz” - jest wyrażeniem złożonym. Jest to zarówno „opowiedz”, jak i „wiedz”. Jest to coś, co zachęca do wyrażania siebie, ale też przypomina, że ważne jest o czym marzymy i co chcemy powiedzieć. Chodzi też o świadomość słowa, o wagę słów, które stanowią materiał literatury – komentuje prof. Korotkich.

Laureaci w kategorii uczniowskiej mogą liczyć na nagrody finansowe, a jeśli zdecydują się na studia na Wydziale Filologicznym UwB - uzyskają podczas postępowania rekrutacyjnego maksymalną liczbę punktów na kierunku filologia polska.

W kapitule konkursowej zasiadają m.in. pracownicy naukowi Wydziału Filologicznego, przedstawiciel Studenckiego Koła Naukowego Klub Humanistów, a także Lech Marek – syn poetki. Honorowym członkiem Kapituły jest w tym roku wybitny poeta - Wojciech Kass.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.

plakat organizatora