Plany Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawione na posiedzeniu Uniwersyteckiej Komisji Nauki

posiedzenie UKN

Zmiany w punktacji czasopism i zasadach ewaluacji, szersza współpraca międzynarodowa, a także plany Rady Doskonałości Naukowej - m.in. o tym dyskutowano na posiedzeniu Uniwersyteckiej Komisji Nauki które odbyło się 23 lutego br. na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie prowadziła prof. dr hab. Izabela Święcicka prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej, która od 2020 roku przewodniczy UKN. Wśród zaproszonych prelegentów byli przedstawiciele MNiSW i RDN.

Uniwersytecka Komisja Nauki działa przy Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Tworzy ją grono prorektorów ds. nauki polskich uniwersytetów.

- Już czwarty rok mam ogromny zaszczyt i wielką przyjemność przewodniczyć Uniwersyteckiej Komisji Nauki. Zaszczyt jest tym większy, że dotychczas nikt w naszej uczelni nie pełnił takiej funkcji. UKN to miejsce dzielenia się rozwiązaniami z zakresu zarządzania nauką na uczelniach, ale też nawiązywania relacji z prorektorami uniwersytetów klasycznych, skutkujących wspólnymi przedsięwzięciami – mówi prof. dr hab. Izabela Święcicka. - Na posiedzenia UKN staram się zapraszać przedstawicieli instytucji mających wpływ na naukę, jak Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rady Doskonałości Naukowej, Narodowego Centrum Nauki, czy Komisji Ewaluacji Nauki. Podczas tych spotkań nie tylko dowiadujemy się o ich planach, ale też przekazujemy nasze spostrzeżenia i uwagi – dodaje.

Na posiedzeniu w Warszawie prorektorzy rozmawiali m.in. z przedstawicielami MNiSW oraz Rady Doskonałości Naukowej.

Dr hab. Maciej Gdula, prof. UW, podsekretarz stanu w MNiSW, przybliżył perspektywy nowych rozwiązań w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki. Zmiany mają dotyczyć m.in. punktacji czasopism naukowych oraz zasad ewaluacji. Minister zapowiedział też zwiększenie dostępu do międzynarodowych baz czasopism, co zostało – jak podkreślał - ograniczone w ostatnich latach. Wzrosną też nakłady środków finansowych na NCN.

- Minister Gdula zapowiedział otwartość resortu dla każdego naukowca, każdego studenta, każdego doktoranta. Chce też zmienić wizerunek polskiej nauki w świecie czemu ma służyć powołanie w MNiSW Departamentu Popularyzacji Nauki – dodaje prorektor UwB prof. Izabela Święcicka.

Dr hab. Andrzej Szeptycki, prof. UW, podsekretarz stanu w MNiSW w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Co słychać w MNiSW?” wskazał na kierunki działania resortu w zakresie umiędzynarodowienia. Zapowiedział m.in. dalszy rozwój NAWA, „restart” współpracy z uczelniami Trójkąta Wermarskiego, szerszą współpracę z UE, jak też z naukowcami z Ukrainy.

Prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, zastępca Przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej, podzielił się z działaniami i planami RDN na początku kadencji 2024-2027. Wskazał też na wiele problemów związanych ze stosowaniem kodeksu postępowania administracyjnego (KPA) w procedurach doktorskich i habilitacyjnych.

W dyskusji wziął udział również prof. Marcin Pałys, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. RGNiSW chce aktywnie włączyć się w proces zapowiadanych zmian w Ustawie 2.0.

Do zakończenia obecnej kadencji UKN (2024 rok) planowane jest jeszcze czerwcowe posiedzenie na Uniwersytecie Łódzkim oraz wrześniowe na Uniwersytecie Gdańskim.

W Uniwersytecie w Białymstoku w ostatnich latach UKN obradował dwukrotnie w 2019 oraz 2021 roku.

Fot. Krystian Szczęsny, Uniwersytet Warszawski