Ponad 225 tys. zł na jubileuszowy Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki!

03.07.2023
zdjęcie z XIX PFNiS

Przyszłoroczny, XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki otrzymał rekordowe dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Na festiwalowe pokazy, warsztaty i wykłady organizatorzy dostaną 225 588 zł z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki. Koordynatorem imprezy, zaplanowanej na maj 2024 roku, jest Uniwersytet w Białymstoku i to właśnie ta uczelnia przygotowała wniosek, który zyskał uznanie MEiN.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki (PFNiS) to największe cykliczne wydarzenie popularyzujące naukę w Polsce północo-wschodniej. W 2024 roku odbędzie się jego 20. edycja.

- Koordynacja jubileuszowego Festiwalu to dla nas powód do dumy, ale też wielkie zobowiązanie. Bardzo się cieszę, że udało nam się uzyskać tak duże dofinansowanie z resortu edukacji i nauki. Jestem przekonana, że dzięki środkom, jakie trafią do wszystkich uczelni i instytucji organizujących wspólnie to przedsięwzięcie, program przyszłorocznego festiwalu będzie wyjątkowo różnorodny i ambitny – nie kryje radości prof. Izabela Święcicka, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej. – Bez wsparcia z zewnątrz nasze możliwości byłby dużo mniejsze. Przekonaliśmy się o tym minionej wiosny, podczas ostatniego Festiwalu, gdy ówczesnemu koordynatorowi nie udało się zdobyć ministerialnego dofinansowania.

Wniosek, złożony przez Uniwersytet w Białymstoku w imieniu organizatorów PFNiS, został przygotowany przez Dorotę Sawicką – kierownik Centrum Popularyzacji Nauki oraz dr hab. Monikę Kondratiuk-Nierodzińską – kierownik Działu Nauki.

W jubileuszowej edycji weźmie udział 12 szkół wyższych z województwa podlaskiego i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Akces przystąpienia do działań festiwalowych zgłosił także Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach.

Uczestnicy Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będą mogli wybierać wśród co najmniej 250 bezpłatnych wydarzeń organizowanych w różnych częściach Podlaskiego, m.in. w Białymstoku, Łomży, Suwałkach.

- Myślą przewodnią 20. edycji Festiwalu będzie zdanie wypowiedziane przez wybitną naukowczynię Marię Skłodowską-Curie „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. W przyszłym roku przypada 90. rocznica śmierci naszej noblistki. Warto podkreślić też działania skierowane do Ukraińców przebywających w Polsce – oni także, dzięki zadeklarowanemu wsparciu organizacyjnemu Związku Ukraińców Podlasia, będą mogli uczestniczyć w dorocznym święcie nauki – podkreśla Dorota Sawicka.

W programie imprez festiwalowych tradycyjnie znajdą się wykłady, warsztaty, eksperymenty, interaktywne prezentacje, doświadczenia, koncerty, spektakle, wystawy, dyskusje i debaty. Naukę i sztukę można będzie odkrywać w murach poszczególnych uczelni i instytucji, ale też podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego.

Szczegóły jubileuszowego, XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki organizatorzy zaprezentują już w nowym roku.

logotypy MEiNOrganizacja XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Edukacji
i Nauki w wysokości 225 588,00 zł. Całkowity przewidywany koszt organizacji Festiwalu to 250 658,00 zł.