Praca zdalna tematem IX Seminarium Prawnego dla Biznesu

Data: 17.01.2023
Miejsce wydarzenia: Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1 N
Godzina: 12:00 - 14:30

Praca zdalna 2023 – najważniejsze zmiany i wyzwania dla pracodawców – taki tytuł nosi IX Seminarium Prawne dla Biznesu, które odbędzie sie we wtorek, 17 stycznia w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Spotkanie organizowane jest przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku we współpracy z Centrum Popularyzacji Nauki UwB. Partnerami wydarzenia są Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku i Podlaski Klub Biznesu. Patronat Honorowy: Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Niedługo nowe przepisy prawa pracy na stałe wprowadzą pracę zdalną do polskiej rzeczywistości. Oznacza to przede wszystkim nowe obowiązki dla pracodawców. Na czym będą polegały najważniejsze zmiany i jak można się do nich przygotować – o tym mówić będą praktycy z kancelarii prawnych, przedsiębiorcy oraz wykładowcy akademiccy podczas IX Seminarium dla Biznesu, które odbędzie się we wtorek, 17 stycznia 2023 r. w Uniwersyteckim Centrum Kultury (kampus UwB) przy ul. Ciołkowskiego 1 N, w godz. 12 - 14.30.

Seminarium będzie także transmitowane: https://www.youtube.com/watch

O najważniejszych regulacjach prawnych opowie dr hab. Iwona Sierocka, prof. UwB, kierownik Zakładu Prawa Pracy i Ubezpieczeń́ Społecznych Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Potem odbędzie się dyskusja „Praca zdalna 2023 – wyzwania dla pracodawców, jak sobie z nimi poradzić?” W roli ekspertów wystąpią:
- Jolanta Adamska - radca prawny, partner w Kancelarii Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy w Białymstoku
- Ewa Leszczyńska - kierownik ds. kadr i administracji Rosti Poland sp. z o.o.
- dr hab. Daniel Książek - adiunkt w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Partner Zarządzający w Kancelarii BKB Baran Książek Bigaj
- dr Karol Łapiński - nadinspektor pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Białymstoku
- Łukasz Łaguna - aplikant adwokacki w Kancelarii BKB Baran, Książek, Bigaj oraz doktorant w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Zofia Sławska - radca prawny w Wydziale Prawno – Legislacyjnym Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Dyskusję moderować będzie dr Magdalena Kun-Buczko – wykładowca w Zakładzie Prawa Europejskiego (Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku), prawnik w Kancelarii Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy.

Podczas seminarium mowa będzie m.in. o tym: jak wdrożyć regulacje wewnętrzne dotyczące pracy zdalnej i czy w ogóle przedsiębiorcy są do tego zobowiązani, czy praca zdalna hybrydowa i okazjonalna mogą być łączone, jak zaplanować zasady kontroli pracownika wykonującego pracę zdalną, jakie przyjąć zasady komunikacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem zdalnym, jakie uprawnienia i obowiązki ma pracownik wykonujący pracę zdalną, jakie są zasady szkolenia bhp pracowników wykonujących pracę zdalną, czym się różni ekwiwalent od ryczałtu wpłacanego pracownikowi zdalnemu, jakie świadczenia otrzymywane przez pracownika zdalnego są ustawowo wyłączone z podstawy opodatkowania, w jaki sposób przygotować stanowisko pracy zdalnej, by spełnić wymogi ochrony danych osobowych.

Seminaria Prawne dla Biznesu powstają w ramach projektu „Misja 3.0 – Uniwersytet Otwarty” współfinansowanego z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki.