Prof. Jarosław Ławski z Nagrodą Honorową Środowiska Topoi MISTRZ

prof. Jarosław Ławski

Prof. dr hab. Jarosław Ławski, dziekan Wydziału Filologicznego UwB, odebrał Nagrodę Honorową Środowiska Topoi MISTRZ. Uroczystość jej wręczenia odbyła się 12 stycznia 2024 roku w Domu Literatury w Warszawie.

Jak informują organizatorzy, Nagroda MISTRZ została powołana w 2015 r. przez środowisko pisarzy, krytyków literackich i badaczy literatury skupionych wokół dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Są nią honorowani „twórcy najwyższej rangi, których dzieło w istotny sposób wzbogaca polską kulturę, uświadamiając odbiorcom, że teraźniejszość połączona jest z przeszłością nierozerwalnymi więzami, a człowiek współczesny może zrozumieć siebie jedynie wtedy, gdy – w pokorze i prawdzie – kontaktuje się z tymi, którzy byli tu przed nim”. Do tej pory jej laureatami byli Jarosław Marek Rymkiewicz oraz Tomasz Burek.

Prof. Jarosław Ławski jest historykiem literatury, eseistą, krytykiem, badaczem wyobraźni, komparatystą. Wybór jego prac edytorskich i redakcyjnych obejmuje kilkadziesiąt tomów. To redaktor naczelny kilku serii wydawniczych, autor licznych publikacji, m.in. „Wyobraźnia lucyferyczna. Szkice o poemacie Tadeusza Micińskiego «Niedokonany. Kuszenie Chrystusa Pana na pustyni»” (1995), „Marie romantyków. Metafizyczne wizje kobiecości: Mickiewicz, Malczewski, Krasiński” (2003), „Ironia i mistyka. Doświadczenia graniczne wyobraźni poetyckiej Juliusza Słowackiego” (2005), „Bo na tym świecie Śmierć. Studia o czarnym romantyzmie” (2008), „Mickiewicz – mit – historia. Studia” (2010), „Miłosz: «Kroniki» istnienia. Sylwy” (2015). Jest członkiem rady redakcyjnej czasopisma „Wiek XIX. Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza” oraz Kapituły Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego. Od 2015 przewodniczy jury Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego „Orfeusz”.

Fot. Krzysztof Korotkich.