Prof. Jerzy Nikitorowicz honorowym doktorem Uniwersytetu Śląskiego

nadanie tytułu DHC prof. Jerzemu Nikitorowiczowi

Wybitny pedagog i „człowiek pogranicza” prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku otrzymał dziś (25.06.2024 r.) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

- Niezwykle cieszy fakt, że podczas obchodów roku, w którym stolica Górnego Śląska szczyci się tytułem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, najwyższą godnością akademicką honorujemy prof. dr. hab. Jerzego Nikitorowicza, pedagoga, pioniera nurtu pedagogiki wielokulturowej i międzykulturowej, przyjaciela Uniwersytetu Śląskiego, człowieka pogranicza, autora Teorii Wielozakresowej i Wielowymiarowej Tożsamości, a także znakomitego i jakże aktualnego artykułu dotyczącego Wyzwań i zadań współczesnego uniwersytetu z perspektywy edukacji międzykulturowej – wymieniał Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek, który prowadził uroczystość, a jako jej motto zacytował wiersz Roberta Frosta „Naprawianie muru”.

Promotorem w przewodzie o nadanie godności doktora honorowego pedagogowi z UwB była prof. dr hab. Ewa Jarosz, a recenzentami: prof. dr hab. Tadeusz Lewowicki, prof. dr hab. Ewa Ogrodzka-Mazur i prof. dr hab. Zenon Jasiński.

- Stajemy w murach tej Uczelni, by uhonorować najwyższą godnością akademicką postać wyjątkową i wybitną – Profesora Jerzego Nikitorowicza, „człowieka pogranicza”, jak zwykliśmy o Nim mówić, które to określenie przylgnęło do Niego z niezwykłą trafnością i stosownością, zarówno w świetle tematyki koncepcji naukowych i społecznych głoszonych przez Profesora, jak i Jego osobowości. Co więcej, Profesor Jerzy Nikitorowicz jest nie tylko „człowiekiem pogranicza”, ale wręcz „symbolem pogranicza” – podkreślała w laudacji prof. Ewa Jarosz. - Za dorobek naukowy, wkład w rozwój polskiej pedagogiki międzykulturowej i badań nad kulturami pograniczy, za postawę moralną, zaangażowanie społeczne, za budowanie mostów dialogu między narodami, społecznościami i jednostkami, za nadawanie polskiej pedagogice humanistycznego wymiaru, za dzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi, za kulturę osobistą i pedagogiczną dzisiaj dziękujemy, celebrując z radością nadanie Mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Honorowemu doktorowi towarzyszyła w Katowicach delegacja z Uniwersytetu w Białymstoku. Uczelnię reprezentowali m.in. prorektor UwB ds. kształcenia - dr hab. Krzysztof Korotkich prof. UwB, dziekan Wydziału Prawa i rektor-elekt UwB - prof. dr hab. Mariusz Popławski, przedstawiciele Wydziału Nauk o Edukacji: dziekan - prof. dr hab. Mirosław Sobecki, dr hab. Tomasz Bajkowski prof. UwB, dr hab. Alicja Korzeniecka-Bondar prof. UwB, prof. dr hab. Marek Konopczyński, czy prof. dr hab. Wioleta Danilewicz.

Życiorys prof. Jerzego Nikitorowicza obfituje zarówno w dokonania organizacyjne, jak i naukowe. Jest osobą niezwykle zasłużoną dla Uniwersytetu w Białymstoku - od 1993 do 2005 roku pełnił funkcję dziekana Wydziału Pedagogiki i Psychologii, a w latach 2005 – 2012 przez dwie kadencje piastował funkcję rektora UwB. Był współinicjatorem powołania i prowadzenia  (wraz ze „Wspólnotą Polską”) studiów dla polskojęzycznych obywateli Białorusi w Grodnie. Jako rektor uczelni podjął działania związane z powołaniem Filii UwB w Wilnie, które zostały uwieńczone sukcesem w 2007 roku. W powołanej i kierowanej przez niego Katedrze Edukacji Międzykulturowej prowadzone są poświęcone tej problematyce badania, seminaria magisterskie i doktoranckie, konferencje, wydawane są materiały metodyczne dla nauczycieli z zakresu dziedzictwa kulturowego, upowszechniania i ochrony kultury regionalnej i europejskiej.

Za swoją działalność Profesor był wielokrotnie nagradzany. W 2006 roku został odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” za ochronę kultury i dziedzictwa narodowego. W 2012 przyznano mu medal „Zasłużony dla Tolerancji” (Fundacja  Ekumeniczna „Tolerancja” honoruje w ten sposób osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do szerzenia idei tolerancji w kraju i na świecie).

Za wybitne zasługi w propagowaniu wiedzy o wspólnym dziedzictwie historycznym narodów tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów został w 2010 roku odznaczony krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Fot. Olimpia Orządała / Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Krzysztof Korotkich/UwB.