Rozpoczęła się rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu w Białymstoku

grafika

12 dyscyplin i 50 miejsc oferuje Szkoła Doktorska Uniwersytetu w Białymstoku, która rozpoczyna rekrutację na rok akademicki 2024/2025. Od dzisiaj (2 lipca) prowadzone są zapisy w dyscyplinach: filozofia, historia, językoznawstwo, literaturoznawstwo, ekonomia i finanse, nauki prawne, nauki socjologiczne, pedagogika. 12 sierpnia ruszy rekrutacja w dyscyplinach: Mathematics, nauki biologiczne, nauki chemiczne, Physical Sciences.

Na razie na największej podlaskiej uczelni funkcjonują trzy Szkoły Doktorskie: Nauk Humanistycznych, Nauk Społecznych oraz Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Od 1 września 2024 roku, zgodnie z zarządzeniem Rektora UwB, te jednostki oficjalnie zostaną połączone i będą tworzyć Szkołę Doktorską Uniwersytetu w Białymstoku.

Rekrutacja przyszłych doktorantów właśnie się rozpoczęła i prowadzona jest w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK).

Kandydaci zainteresowani dyscyplinami z nauk humanistycznych i społecznych muszą zarejestrować się do 26 lipca, a w kolejnych dniach (29-31 lipca), dostarczyć niezbędne dokumenty do sekretariatów aktualnych jeszcze Szkół: dyscypliny z nauk społecznych – ul. Warszawska 63, dyscypliny z nauk humanistycznych – pl. NZS 1.

W przypadku dyscyplin z nauk ścisłych i przyrodniczych, rejestracja kandydatów będzie prowadzona w dniach 12-23 sierpnia, a dokumenty będą przyjmowane od 26 do 28 sierpnia w siedzibie obecnej Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych przy ul. Ciołkowskiego 1K.

4 września kandydaci dowiedzą się, ile punktów uzyskali w I etapie postępowania konkursowego. Od 9 do 11 września będą prowadzone rozmowy kwalifikacyjne. 13 września zostaną ogłoszone listy rankingowe.

- Osoby, które pozytywnie przejdą rekrutację, do 30 września zostaną wpisane przez Rektora na listę doktorantów Szkoły Doktorskiej. Rozpocznie się tym samym ich wielka naukowa przygoda związana z eksplorowaniem interesujących ich obszarów badawczych – mówi dr hab. Ewa Gruszewska, prof. UwB, dyrektor obecnej Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych.

W każdej dyscyplinie obowiązują limity przyjęć:

• filozofia - 2
  • historia - 4
  • językoznawstwo - 4
  • literaturoznawstwo - 4
  • Mathematics - 2
  • nauki biologiczne - 4
  • nauki chemiczne - 4
  • Physical Sciences - 4
  • ekonomia i finanse - 5
  • nauki prawne - 10
  • nauki socjologiczne - 3
  • pedagogika – 4

W sumie na młodych badaczy czeka 50 miejsc.

Kształcenie w Szkole Doktorskiej trwa cztery lata. Obejmuje uczestnictwo w 420 godzinach zajęć dydaktycznych. Jednak najważniejszym aspektem kształcenia jest prowadzenie badań naukowych pod opieka promotora. W ramach szkoły doktorant prowadzi aktywność naukową, obejmującą przygotowywanie rozprawy doktorskiej oraz artykułów naukowych, uczestniczenie w konferencjach i seminariach, złożenie wniosku grantowego, zrealizowanie stażu w innej jednostce naukowej i wiele innych.

Szkoła Doktorska kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej wraz z pozytywną opinią promotora. Po zdobyciu zaświadczenia o uzyskaniu efektów na poziomie 8 Polskiej Ramy Kwalifikacyjnej absolwent Szkoły może złożyć wniosek przed właściwą Radą Dyscypliny o wszczęcie postępowania o nadanie stopnia doktora.

- Szkoła Doktorska to doskonała szansa rozszerzenia horyzontów badawczych młodych naukowców. To możliwość wejścia w środowisko akademickie i podjęcia ciekawych, niezbadanych tematów pod okiem profesorów Uniwersytetu w Białymstoku. To również okazja do nawiązania kontaktów z innymi naukowcami i ośrodkami naukowymi w Polsce oraz na świecie. Liczymy na to, że w przypadku wszystkich doktorantów, 4 lata kształcenia uwieńczone będą ich sukcesem, co jest również nobilitacją dla Szkoły i UwB. Dotychczasowe doświadczenia, zdobyte od 2019 roku, pozwoliły nam wypracować takie metody współpracy z doktorantami, promotorami i środowiskiem akademickim UwB, które skutkują powstaniem znakomitych rozpraw doktorskich – dodaje dr hab. Ewa Gruszewska, prof. UwB.