Rzecznik Praw Obywatelskich na Wydziale Prawa UwB

03.03.2023

Na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku gościł Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek. Wziął on udział w seminarium na temat: „Pozytywna dyskryminacja? Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów”. Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Prawo i Partnerstwo, Fundacja Oswoić Świat oraz Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku dał niezwykły przykład dla uczelni nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Właśnie tu niedawno obronił doktorat pan Maciej Oksztulski. Jest on osobą niemówiącą i w spektrum autyzmu. Uważam, że przykłady takiej wrażliwości i dobrej woli ze strony społeczności akademickiej należy pokazywać i należy o nich rozmawiać – powiedział podczas konferencji prasowej Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek.

Zdaniem rzecznika, polskie prawo powinno bardziej ułatwiać osobom z niepełnosprawnościami wejście na rynek pracy.

- Powinien zostać wzmocniony system zachęcania pracodawców, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. Taki system obowiązuje w pewnym zakresie w instytucjach publicznych, które zatrudniają powyżej 6% osób z niepełnosprawnościami, wtedy są zwolnione z opłaty do PFRON-u - poinformował prof. Marcin Wiącek dodając, że aż 90 proc. instytucji publicznych nie zatrudnia takiego procentu osób z niepełnosprawnościami.

Dlatego według prof. Marcina Wiącka środowiska samorządowe, rządowe, a także organizacje pozarządowe powinny jak najskuteczniej zachęcać pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

Seminarium pt. „Pozytywna dyskryminacja? Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów” otworzył prof. dr hab. Mariusz Popławski, Dziekan Wydziału Prawa UwB oraz prof. dr hab. Maciej Perkowski, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego Wydziału Prawa UwB oraz prezes Fundacji Prawo i Partnerstwo.

Wśród gości znalazła się Barbara Buraczewska, Podlaska Wicekurator Oświaty, która odczytała list w imieniu Ministra Edukacji i Nauki. W wydarzeniu wziął także udział Piotr Miąsek z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Obecni byli również przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, komórek właściwych ds. osób z niepełnosprawnościami z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku, organizacji pozarządowych, a także studenci i młodzież.

W panelu pierwszym po wprowadzeniu do tematu seminarium przez prof. Macieja Perkowskiego wystąpił prof. Marcin Wiącek, który mówił o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich wobec osób wymagających wsparcia. Towarzyszyła mu Monika Wiszyńska–Rakowska, Pełnomocniczka do spraw wdrażania postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnościami w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Następnie głos zabrał Prof. dr hab. Adam Doliwa, Kierownik Katedry Prawa Cywilnego i Rolnego, skupiając się na zagadnieniu podmiotowości osób ze spektrum autyzmu, szczególnie w kontekście ubezwłasnowolnienia. Kolejne wystąpienie miał Dr Maciej Oksztulski z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego, – naukowiec, samorzecznik, analityk w Europe Direct Podlaskie, osoba w spektrum autyzmu. Jego wystąpienie dotyczyło prawa do nauki osób ze spektrum autyzmu. Jako ostatnia w panelu wystąpiła dr Anna Drabarz, reprezentująca Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami, która wygłosiła referat na temat wspieranego i otwartego rynku pracy w kontekście zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem osób ze spektrum autyzmu.

Po przerwie odbyła się dyskusja na temat praktycznych aspektów funkcjonowania i zatrudnienia osób ze spektrum autyzmu, którą moderował prof. Maciej Perkowski. Wzięli w niej udział: dr Izabela Kaczyńska – pedagog, terapeuta pedagogiczny, specjalista edukacji i rewalidacji osób ze spektrum autyzmu; Kacper Rudak – inżynier, pedagog specjalny, osoba w spektrum autyzmu; Renata Rudak – logopeda, fizjoterapeutka; Elżbieta Krysiewicz – kierownik Dziennego Ośrodka dla Dorosłych Osób z Autyzmem i członek Zarządu Fundacji Oswoić Świat; Dr Maciej Oksztulski; Danuta Oksztulska – działaczka społeczna, członkini zarządu Fundacji Oswoić Świat.

Więcej informacji o projekcie na stronie: https://autyscinarynkupracy.edu.pl